Beztroski optymizm

Włosi z optymizmem patrzą na swoją rozpoczynającą się półroczną prezydencję w Unii Europejskiej, mimo niedawnego skandalu wywołanego przez premiera Silvio Berlusconiego – wynika z sondażu przeprowadzonego 4 lipca br.

Sondaż dotyczył stosunku mieszkańców Italii do Unii Europejskiej. Po skandalu w Parlamencie Europejskim 2 lipca br., kiedy premier Włoch publicznie obraził niemieckiego deputowanego odsetek Włochów optymistycznie podchodzących do kwestii przewodzenia ich kraju w UE spadł o jedną piątą, ale nadal jest to ponad 50%. „Najgorszego” spodziewa się 5% ankietowanych.

70% Włochów ocenia Unię Europejską pozytywnie, mimo, że o wspólnocie wiedzą na ogół niewiele – zaledwie 38% uważa, że wie wystarczająco dużo (a tylko co drugi respondent słyszał o pracach nad konstytucją europejską). Renato Mannheimer (autor sondażu) stwierdził w komentarzu do badania, że optymistyczne nastawienie Włochów do UE przewyższa znacznie ich wiedzę na temat unijnych instytucji i problemów. Niemal trzy czwarte ankietowanych wie zatem, że 1 maja 2004 roku do UE przystąpi Polska, natomiast już tylko połowa zdaje sobie sprawę, że w towarzystwie m.in. republik bałtyckich.