Bezwzględny kopista

Jesteś szczęśliwym posiadaczem nagrywarki DVD, zapewne próbowałeś już wykonać kopie filmów DVD Video.

I raczej wiesz, że wytwórnie filmowe nie patrzą na ten proceder przychylnym okiem. O ile jest to zrozumiałe w przypadku kopiowania z naruszeniem praw autorskich, to powszechne są głosy sprzeciwu wobec zakazu wykonywania kopii na własny użytek i traktowania wszystkich użytkowników jak piratów. Zresztą wytwórnie przezornie zabezpieczyły zawartość płyt DVD Video kodowaniem CSS, uniemożliwiającym odtwarzanie filmów z nośnika innego niż oryginalny.

Aby skopiować film z DVD, musisz więc najpierw usunąć z niego kod CSS. Ale jeśli to zrobisz, według prawa amerykańskiego dokonasz przestępstwa: ustawa Digital Millennium Copyright Act za przestępstwo uważa już samo obejście czy złamanie zabezpieczeń. Dlatego właśnie Amerykanom zależało na skazaniu norweskiego nastolatka, który opracował i udostępnił w Internecie słynny program DeCSS usuwający zabezpieczenie z płyt DVD. Jednak prawodawstwo europejskie nie jest tak restrykcyjne, jak amerykańskie, więc Norwega uniewinniono.

Tymczasem dzieło młodego adepta sztuki inżynierii odwrotnej stało się podstawą funkcjonowania całej masy narzędzi do zrzucania filmów DVD na twardy dysk, takich jak SmartRipper czy DVD Decrypter. Zdekodowane pliki można skonwertować na format VCD, SVCD lub DivX, co umożliwia zapis na płytach CD-RW. Konwersja oznacza jednak gorszą jakość obrazu i dźwięku.

Pojawienie się nagrywarek DVD teoretycznie umożliwiło wierne kopiowanie płyt wideo, bo zdekodowane pliki wystarczy po prostu nagrać na czystym nośniku z użyciem odpowiedniego formatu. Niestety, większość filmów zwyczajnie… nie mieści się na standardowych krążkach DVD 4,7 GB. Są bowiem tłoczone na dwuwarstwowych płytach (DVD 9) o pojemności 9,4 GB, by pomieścić dodatkowe ścieżki dźwiękowe i bonusowe materiały filmowe.

Narzędzia do zrzucania filmów pozwalają co prawda zrzucać tylko wybrane ścieżki dźwiękowe, napisy i dodatki, ale jest to dość uciążliwe (nie wiadomo na przykład, jakich materiałów wideo się pozbywasz; konieczne są eksperymenty) i de facto uzyskujesz okrojoną płytę DVD, a nie jej wierną kopię.

Wszystko da się obejść

Na szczęście dla użytkowników nagrywarek DVD amerykańska firma 321Studios stworzyła program DVDXCopy, który szybko i sprawnie kopiuje całą płytę DVD Video, a w razie zbyt dużej objętości na 1 dysk DVD, automatycznie rozdziela zawartość na dwa krążki. Program z miejsca stał się przedmiotem pozwu, jaki firmie wytoczyło amerykańskie stowarzyszenie producentów filmowych MPAA zarzucając pogwałcenie wspomnianej wcześniej ustawy przez łamanie zabezpieczeń. 321Studios odpiera zarzut wskazując, że przechwycenie wideo następuje po legalnym zdekodowaniu treści kluczem używanym przez programowe odtwarzacze DVD, a w skopiowanym materiale umieszczone są znaki wodne aplikacji i stosowne plansze informujące o konsekwencjach bezprawnego użycia kopii. Poza tym firma prowadzi intensywną kampanię na rzecz prawa do wykonywania kopii na własny użytek. Jej działania zyskały już przychylność wielu polityków i cała sprawa może zakończyć się zmianą kontrowersyjnej ustawy chroniącej lobby filmowe, a nie użytkowników.

Sam program – aktualna wersja nosi numer 1.4.0 – jest niewielki (3 MB pliku instalacyjnego) i prosty w obsłudze. Wystarczy wskazać źródło (o ile program sam tego nie zrobi), folder na twardym dysku na pliki tymczasowe lub nagrywarkę DVD do zapisu w locie i to wszystko.

DVDXCopy automatycznie dzieli zawartość płyty według zasady „jak najwięcej rozdziałów na drugim krążku”. Oczywiście można wskazać własne miejsce podziału, podając numer rozdziału, od którego ma zaczynać się dysk 2 albo skopiować tylko dysk 2. Można też ustalić, jak uruchamiają się poszczególne dyski: normalnie (jak oryginał), od menu płyty lub od razu filmem (z zachowaniem menu na krążku). Jest także opcja usunięcia menu z dysku.

Program pozwala na wyrzucenie niektórych zestawów danych wideo, zawierających np. dodatki, ale nie ma podglądu usuwanych elementów – DVDXCopy tylko informuje, czy wolno dany zestaw pominąć.

Opcje zapisu uwzględniają wybór silnika zapisu (domyślnego Gear lub zewnętrznego Nero), co dopasowuje DVDXCopy do nagrywarki.

DVDXCopy 1.4.0

Informacje 321Studios, www.dvdxcopy.com Cena 100 dol.