Białystok: nielegalne oprogramowanie w sklepach komputerowych

Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku wkroczyli do dwóch sklepów komputerowych, które sprzedawały sprzęt z nielegalnym oprogramowaniem.

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku wkroczyli do dwóch sklepów komputerowych (w Białymstoku i Augustowie) podejrzewając, że sprzedają sprzęt z nielegalnym oprogramowaniem. Podczas ich przeszukania funkcjonariusze natrafili na zainstalowane nielegalne systemy operacyjne, programy graficzne oraz mapy. Wstępnie straty firm będących właścicielami oprogramowania oszacowali na co najmniej 100 tys. zł.

"Klient w ofercie miał do wyboru dwie możliwości: komputer droższy z legalnym oprogramowaniem lub dużo tańszy z nielegalnym" - czytamy w informacji prasowej KWP w Białymstoku.

Prowadzący sprawę policjanci ustalają obecnie od jakiego czasu sklepy trudniły się pirackim procederem. Ich właścicielom, zgodnie z ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych, grozi za to przestępstwo kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności nawet do 2 lat.

Czytaj też: Mój syn, moja córka, moje dziecko ściąga piraty - jak rozmawiać?