Białystok: wpadli za pirackie programy o wartości 350 tys. złotych

Policja przeszukała siedzibę jednej z firm architektonicznych z Białegostoku. Funkcjonariusze znaleźli nielegalne kopie programów Adobe, Autodesk i Microsoftu o szacowanej wartości 350 tysięcy złotych.

W toku przeprowadzonych czynności zabezpieczono 12 komputerów, używanych przez pracowników biura. Ważnej licencji nie posiadała większa ilość spośród znalezionych na komputerach programów.

Z komunikatu KWP w Białymstoku wynika, że funkcjonariusze komend wojewódzkiej i miejskiej w Białymstoku, którzy dokonali rewizji, stwierdzili, że na komputerach zainstalowane były nielegalne kopie systemów operacyjnych. Natomiast Krzysztof Janiszewski, menedżer ds własności intelektualnej w Microsofcie poinformował nas, że wie jedynie o nieautoryzowanych kopiach pakietu biurowego Office.

Właścicielom spółki za wykorzystanie programu komputerowego bez ważnej licencji do osiągnięcia korzyści majątkowej grozi kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Producenci oprogramowania, pokrzywdzeni w wyniku działań białostockiej spółki mogą domagać się odszkodowania w wysokości ponad miliona złotych.

Przeszukanie w siedzibie białostokiej spółki

Jak ocenia Bartłomiej Witucki, rzecznik i koordynator Business Software Alliance w Polsce, przypadek firmy z Białegostoku uzasadnia tezę, że do wysokiego poziomu piractwa komputerowego w Polsce przyczyniają się firmy, które w ramach prowadzonej działalności gospodarczej korzystają z nielicencjonowanego oprogramowania. "Niestety nie są rzadkością przypadki piractwa komputerowego w firmach architektonicznych. Jest to tym bardziej przykre, że firmy te także żyją z rezultatów pracy twórczej. Taka postawa, niezależnie od odpowiedzialności karnej i majątkowej, jest zaprzeczeniem ducha Kodeksu Etyki Zawodowej Architektów" - skomentował Witucki.

Żniwo policyjnej rewizji

We wrześniu br. organizacja BSA, do której należą wszystkie wymienione wyżej koncerny, zainicjowała kampanię informacyjną Zgłoś nielegalne oprogramowanie, której celem jest zwrócenie uwagi na problem piractwa komputerowego w przedsiębiorstwach. BSA apeluje w ten sposób o zgłaszanie przypadków wykorzystywania nielicencjonowanego oprogramowania w firmach.

Więcej informacji: KWP Białystok