Biblioteka Kongresu w 4,6 sekundy

Takim wyczynem może się pochwalić jedynie router CRS-1 (Carrier Routing System) firmy Cisco Systems, który właśnie został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa.

Biblioteka Kongresu w 4,6 sekundy

CRS-1: router Cisco o przepustowości 92 terabitów/s

Zaprezentowany w maju model CRS-1, jest zaprojektowany do ekstremalnie ciężkiego zadania - obsługi ruchu w sieci szkieletowej Internetu. Proces projektowania routera pochłonął 500 milionów USD i 4 lata prac. W tym czasie stworzono również dla niego zupełnie nowy system operacyjny (Cisco IOS XR). Cisco utrzymuje, iż maksymalna przepustowość CSR-1 sięga nawet 92 terabitów na sekundę. Przełożyć to można na pobranie całej zawartości Biblioteki Kongresu Amerykańskiego w niespełna... 4,6 sekundy. Wyliczono, że przy tradycyjnym połączeniu modemowym, proces ten zająłby 82 lata.

Zdaniem Davida Hawksetta, jednego z wydawców Księgi Rekordów Guinnessa odpowiedzialnego za dział technologii i nauki, liczby te są wprost niewiarygodne. Hawksett twierdzi, iż rocznie z ponad 100 tysięcy napływających do nich zgłoszeń, jedynie niewielki procent jest wybierany do zweryfikowania. Tak też stało się tym razem - nikt z Księgi Rekordów Guinnessa, nie miał okazji osobiście testować urządzenia, zawierzając jednocześnie opiniom ekspertów.

Zobacz również:

  • Najlepsze routery na kartę SIM - jaki router kupić?

Choć Księga Rekordów Guinnessa nie jest aż tak ściśle powiązana tematycznie z osiągnięciami technologicznymi, nie brakuje w niej jednak podobnych pozycji. Przykładem może być tu chociażby najmniejszy na świecie dysk twardy Toshiby (talerze o średnicy 0,85 cala), czy też lista rekordowo szybkich transferów danych z wykorzystaniem sieci Internet2.

Więcej informacji:

Księga Rekordów Guinnessa -http://www.guinnessworldrecords.com

Cisco Systems - http://www.cisco.com


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: