Bierzesz laptopa w podróż? Zabezpiecz dane

Zdalna praca może i jest wygodna, ale nierozłącznie wiąże się z ryzykiem. Gdy zabierasz swojego laptopa / tablet / palmtopa do kawiarni albo w podróż, twoje prywatne dane i jeden z najdroższych przedmiotów, jakie posiadasz stają się idealnym celem dla złodzieja. Dodatkowo w odróżnieniu od biżuterii czy portfela - zabranie komuś laptopa nie wymaga specjalnych umiejętności - chwila nieuwagi, dobra kondycja rabusia i "pozamiatane". Dodatkowo mamy tutaj ryzyko straty nie tylko materialnej, ale narażone na kradzież są również nasze cenne dane.

Na szczęście możesz zrobić sporo, by zminimalizować niebezpieczeństwa czyhające w czasie podróży. Podjęcie kilku prostych środków ostrożności i kierowanie się zdroworozsądkowymi  zwyczajami może znacznie zredukować  możliwość kradzieży twojego laptopa  i zabezpieczyć twoje dane. "Wielka mobilność niesie za sobą wielką odpowiedzialność!" - parafrazując  Bena Parkera, wujka komiksowego bohatera - Spidermana.

Zamknij drzwi frontowe

Stworzenie hasła do loginu w Windows to "pestka".

Kiedy wyjeżdżasz na wakacje, nie zostawiłbyś otwartych frontowych drzwi, prawda? Jasne, że nie. Nie powinieneś też zostawiać swojego laptopa zupełnie bezbronnego. Zabezpiecz swój przenośny sprzęt przysłowiowymi "frontowymi drzwiami", aby upewnić się, że twoje konto w Windows jest chronione hasłem. Co prawda nie zabezpieczy to nawet przed średnio zaawansowanym hakerem, ale może wystarczyć, by odwieść mniej wyrafinowanych złodziei przed zwędzeniem twoich danych po kradzieży laptopa.

Windows umożliwia bardzo prostą zmianę hasła  lub jego ustanowienie, jeśli jeszcze go nie posiadasz. W Windows 7 wystarczy wcisnąć [Ctrl Alt Del] i wybrać Zmień hasło… , czwartą od góry opcję. Po tej czynności wejdź do Opcji zasilania w Panelu sterowania, kliknij Wymagaj hasła przy wznawianiu pracy komputera w lewej części okna i kliknij przycisk przy Wymagaj hasła.

W Windows 8 po prostu poszukaj "Użytkowników", by otworzyć Menu Użytkowników w Ustawieniach twojego PC. Tu znajdziesz opcje, by zmienić swoje hasło, ale i wymagać od użytkownika zalogowania się przy wznawiania pracy PC.

Zaszyfruj  swoje dane

Jak wspomniałem wyżej, hasło użytkownika nie zabezpieczy twoich danych przed  bardziej zaawansowanymi złodziejami - można je łatwo złamać albo zwyczajnie podłączyć twardy dysk do innego komputera by bezpośrednio dostać się do danych. Jeśli podróżujesz i masz jakiekolwiek dane na swoim komputerze, których zwyczajnie nie chciałbyś nikomu pokazać, powinieneś użyć pełnego szyfrowania, by je zabezpieczyć.TrueCrypt działa świetnie i jest bezpłatny.

Pełne szyfrowanie dysku chroni wszystkie dane na twoim twardym dysku przed każdym, kto nie zna twojego hasła. Jeśli masz Windows Vista, Windows 7 Ultimate lub Enterprise, albo Windows 8 Pro lub Enterprise, masz już całe szyfrowanie dysku w formie oprogramowania Microsoft BitLocker. Łatwo jest go uruchomić, a gdy już to zrobisz, twój dysk będzie automatycznie szyfrowany przy użyciu twojego hasła do Windowsa.

Jeśli nie masz profesjonalnej wersji Windows, albo rwój komputer nie posiada chipu TPM, możesz zaszyfrować swój dysk z pomocą TrueCrypt. To bezpłatne i otwarte źródło, i tak jak z BitLocker, omówiliśmy jego podstawy już wcześniej.

Ponieważ siła szyfrowania jest właściwie całkowicie zależna od siły twojego hasła, to świetna pora do rozmowy o zasadach ustanawiania dobrych haseł. Pewnie już o słyszałeś o tym, że hasło może być łatwo złamane jeśli jest zbyt krótkie lub proste, albo gdy to samo jest używane na różnorodnych  serwisach. Aby zabezpieczenie było efektywne, upewnij się, ze stosujesz zawsze te trzy proste zasady:

1.       Używaj hasła, które składa się przynajmniej z 12 znaków, z małych i dużych liter, a także symboli i cyfr.

2.       Nie używaj ponownie hasła. Zwłaszcza do najbardziej narażonych kont jak Twój Windows, konto bankowe czy adres e-mailowy.

3.       Często zmieniaj hasło. Przynajmniej raz na 6 miesięcy dla ważnych haseł.

Bezpłatny manager haseł jak KeePass może znacznie ułatwić stosowanie powyższych zasad. Upewnij się, że wybierzesz silne główne hasło.

Używaj VPN na niezabezpieczonych  sieciach Wi-Fi

Ten diagram pokazuje różnicę pomiędzy niezaszyfrowanym i chronionym przez VPN połączeniem internetowym.  Niezabezpieczona sieć Wi-Fi stwarza poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa twojego systemu w drodze. Nie wiesz kto jeszcze korzysta z tej sieci i może łatwo przechwycić i zgrać paczki bezprzewodowo wysyłane przez twój komputer. Podstawowa ochrona stron HTTPS świetnie chroni dane wysyłane przez Internet, ale z konieczności jesteś na łasce protokołów bezpieczeństwa strony otrzymującej. Jeśli wysyłasz ważne dane, sensownym rozwiązaniem jest zawsze użycie wirtualnej prywatnej sieci.

Z VPN ruch rozpoczynający się z twojego laptopa jest szyfrowany, a potem wysyłany na serwer trzeciej strony, skąd może być bezpiecznie przesłany do światowej sieci, bezpieczny przed podglądaczami. Jest wiele opcji połączenia z VPN - twoja firma może zapewnić Ci do niego dostęp albo możesz sam ustanowić własny serwer VPN w domu. Dla większości ludzi najprostszą opcją jest użycie ustanowionego w sieci VPN, z których wiele oferuje limitowaną bezpłatną usługę lub dostęp za niewielką miesięczną opłatą  dla bardziej zaawansowanych użytkowników.

Instalacja Prey

Do tej pory omówiliśmy jak zabezpieczyć swoje dane na wypadek kradzieży komputera, ale dane to nie jedyna kwestia - same laptopy są bardzo kosztowne! Dlatego powinieneś mieć też plan na odzyskanie swojego komputera w przypadku kradzieży lub zgubienia. Polecamy program Prey.

Interface Preya

Prey jest (przede wszystkim) powszechnie dostępną aplikacją, która pomaga namierzyć zgubionego lub skradzionego laptopa. Kiedy wszystko jest w porządku, działa cicho w tle i prawie nie zużywa zasobów systemu. Jeśli komputer się zgubi lub zostanie skradziony, możesz zdalnie aktywować oprogramowanie Prey, a on zacznie wysyłać aktualizację statusu o twoim laptopie na stronę Preya. Namierza lokację laptopa bazując na pobliskich bezprzewodowych sieciach i  wychwytuje screenshoty tego, co robi na nim złodziej. Oprogramowanie może nawet użyć kamery z laptopa do wysłania ci zdjęć kogokolwiek, kto używa twojego zaginionego laptopa, albo zdalnie zablokować twój laptop, by zabezpieczyć go przed użyciem przez złodzieja.

Wersja bezpłatna obejmuje pełną taką funkcjonalność i pozwala ci otrzymać do 10 raportów dla 3 urządzeń. Subskrypcja za 5 miesięcznie pozwala ci otrzymać więcej raportów krótszym czasie. LoJack for Laptops to wysoko ceniona alternatywa Premium Prey z roczną subskrybcją rozpoczynającą się od 39,99.

<h2>Rozważ usługę zdalnego usuwania danych</h2>Niekoniecznie polecamy ten krok wszystkim użytkownikom. Pełne szyfrowanie dysku opisane wcześniej jest raczej idiotoodporne jeśli tylko twoje hasło jest silne - i  jeśli laptop nie został skradziony przez NSA, możesz uważać swoje dane za bezpieczne. Ale nadal, jeśli nosisz ze sobą bardzo ważne dane firmy i chcesz świętego spokoju, zapytaj swój dział IT o ustanowienie opcji zdalnego usuwania danych, która pozwoli ci usunąć konkretne pliki albo całe dyski przez internet.

Aby dowiedzieć się więcej porozmawiaj z działem IT. Ponownie, dla osobistego  użytku polecamy szyfrowanie całego dysku, które jest bardzo godne zaufania i nie wymaga comiesięcznej opłaty. Jeśli jednak jesteś zainteresowany tą opcją, LoJack for Laptops obejmuje opcję zdalnego usuwania plików, które przepisuje sektory danych siedem razy, by upewnić się, że informacje zostały z całą pewnością usunięte.

Postępuj zgodnie z zasadami dobrego fizycznego zabezpieczenia

Fizyczne zamki są silną bronią odstraszającą dla złodziei.

Najlepszym sposobem na zabezpieczenie twoich danych to oczywiście przede wszystkim nie dopuścić do kradzieży laptopa. Oto kilka prostych sposobów na zabezpieczenie laptopa:

1.       Nie zostawiaj laptopa bez opieki! Powinno być oczywiste, że większość kradzieży laptopów to nie włamania czy rabunki - złodziej po prostu ucieka z nim, gdy właściciel nie patrzy. Więc jeśli pracujesz w miejscu publicznym i musisz skorzystać z toalety, zapakuj swojego laptopa i zabierz go ze sobą. Nawet jeśli musisz odwrócić się, by porozmawiać z kimś przez kilka minut, trzymaj jedną rękę na komputerze.

2.       Nie zostawiaj swojej torby bez opieki! Nawiązując do poprzedniej wskazówki - wielu złodziei pojawia się w autobusach, pociągach, czy na lotniskach. Trzymaj swój bagaż w miarę możliwości  cały czas w zasięgu wzroku. Jeśli musisz postawić torbę na podłodze, trzymaj ją pomiędzy nogami albo zahacz nogą o pasek od niej.

3.       Korzystaj z urządzeń ochronnych. Wiele laptopów kupuje się z zabezpieczającym portem, gdzie możesz podłączyć zamek, by podłączyć twojego laptopa do innego przedmiotu. Kensington produkuje najbardziej popularną linię zamków, a wiele laptopów posiada bezpieczny port Kensington. Nadal nie powinieneś zostawiać laptopa bez opieki nawet jeśli ma kabel i zamek, bo mogą być one odcięte lub złamane. Jeśli przechodzisz przez obszar, który nie uważasz za bezpieczny, zwykły plastikowy zamek może zapewnić pewien stopień (bardzo) tymczasowej ochrony torby.


Zobacz również