Big Blue nie chce Cruzoe

Firma IBM wstrzymuje plany produkcji komputerów z procesorami Cruzoe. Analitycy są jednak zdania, iż nie przekreśla to możliwości odniesienia sukcesu przez firmę Transmeta.

IBM poinformował o zaniechaniu planów produkcji przenośnych komputerów Thinkpad z procesorami Cruzoe. Prawdopodobną przyczyną podjęcia takiej decyzji były coraz częściej pojawiające się sygnały o niższej niż sugeruje producent wydajności układów firmy Transmeta. Testy osiągów tych energooszczędnych procesorów przeprowadzane ostatnio przez niezależne laboratoria koncernów prasowych z branży IT, dowiodły, że procesory Cruzoe cechują się nieco niższą wydajnością przetwarzania danych niż reklamowana przez producenta. Rzecznik firmy Transmeta, jak na razie nie skomentował posunięcia IBM.

"To z pewnością nie jest dobra wiadomość dla kierownictwa Transmety, jednak wycofanie się IBM-a nie przesądza o możliwości odniesienia sukcesu przez tą firmę. Procesory Cruzoe to w dalszym ciągu jeszcze nie do końca sprawdzona technologia. Większość producentów na razie jedynie eksperymentuje z układami spod znaku Transmeta, nie włączając ich do głównych linii produktowych, więc wydaje mi się, iż decyzja IBM o wstrzymaniu projektu nie będzie dla firmy dużym ciosem" - powiedział Mike Feibus, główny analityk w Mercury Research.


Zobacz również