Bije serce THX

Certyfikaty THX są przyznawane tylko najlepszym, a co za tym idzie najdroższym amplitunerom. Sprawdźmy, co oznacza w praktyce znaczek THX na obudowie wzmacniacza i czym różni się THX Select od THX Ultra.


W majowym numerze naszego magazynu poznaliśmy wymagania, jakie muszą spełniać kolumny wyróżnione certyfikatem THX. Tym razem przybliżymy zasadę funkcjonowania serca systemu THX, czyli amplitunera wielokanałowego.

Amplituner Pioneera należy do uprzywilejowanej klasy urzadzeń z certyfikatem Lucasfilmu

Amplituner Pioneera należy do uprzywilejowanej klasy urzadzeń z certyfikatem Lucasfilmu

Urządzenia, które są w stanie sprostać normom wyznaczonym przez inżynierów laboratoriów THX, uznano za produkty najwyższej klasy. W parze z wysoką jakością idą także najwyższe ceny.

Ciekawym zjawiskiem jest to, że nie wszystkie firmy dążą do zdobycia certyfikatów, uprawniających do umieszczenia na obudowie znaczka z trzema magicznymi literkami THX. Japoński gigant Yamaha dystansuje się od standardu THX i lansuje własną koncepcję wzbogacenia pól dźwiękowych, bazującą na wykorzystaniu procesora DSP. Brak produktów THX w ofercie wielu wiodących producentów nie jest więc spowodowany ułomnościami konstrukcyjnymi urządzeń, tylko raczej specyficznym charakterem prezentacji dźwięku, wymaganym do uzyskania kosztownego certyfikatu laboratoriów Lucasfilmu.

Jedno jest pewne - z pełną odpowiedzialnością można stwierdzić, że urządzenie ze znaczkiem THX będzie gwarantowało uzyskanie mocy i parametrów podawanych przez producenta w specyfikacji produktu. Jest to o tyle istotne, że nie zawsze wartości określane przez wytwórców audio są zgodne ze stanem rzeczywistym.

Ultra dobre i selektywnie znakomite

Dodatkowo z powodu wysokich cen amplitunery THX są znakomicie wyposażone i zwykle oferują możliwości rozbudowy sytemu, tak by spełniał wymogi przyszłych standardów. Obecnie nastąpił podział norm THX na dwie grupy przeznaczone dla użytkowników o odmiennych wymaganiach. Pierwsza z nich odnosi się do amplitunerów, które mają szansę uzyskać certyfikat o nazwie THX Ultra. Jest on przyznawany urządzeniom najdroższym, spełniającym wyśrubowane wymagania co do parametrów technicznych. Druga grupa zasad dotyczy produktów z certyfikatem THX Select, który w zamierzeniu twórców ma umożliwiać szerszemu gronu odbiorców dostęp do tańszych urządzeń. Jednak mimo niższej ceny wciąż cechować je będzie wysoka jakość.

W ramach takich standardów możemy spotkać amplitunery wyposażone w dekodery dźwięku sześciokanałowego DD 5.1 i DTS 5.1 oraz starszy Dolby ProLogic. Od niedawna dostępne są również urządzenia dysponujące możliwością reprodukcji ścieżek siedmio-, a nawet ośmiokanałowych (6.1 i 7.1). W tych przypadkach mamy do czynienia ze wzmacniaczami THX Surround EX, reprodukującymi ścieżki audio tworzone na bazie materiału DD EX i DTS ES poprzez dodanie jednego lub dwóch dodatkowych kanałów surround.

Czym się różnią amplitunery THX Ultra od THX Select? Urządzenia THX Ultra są tak skonstruowane, żeby spełnić najbardziej rygorystyczne wymagania, dotyczące zniekształceń, wydajności prądowej i akustycznej. Normy THX Select są bardziej liberalne i w ich przypadku szczególną uwagę zwraca się na cechy urządzeń, które spełnią oczekiwania szerokiego grona użytkowników, dysponujących średniej wielkości pomieszczeniami odsłuchowymi.

THX Select został pomyślany jako rozwiązanie niewymagające od amplitunerów ekstremalnej wydajności prądowej i mocowej. Istotniejsze jest tu zapewnienie dobrej dynamiki przy zachowaniu minimalnych zniekształceń akustycznych. Kolejną różnicą pomiędzy standardami jest wymóg dotyczący wartości wytwarzanego poziomu dźwięku. Wzmacniacz THX Ultra musi zapewnić odtwarzanie dźwięku o natężeniu od 105 dB wzwyż. W przypadku THX Select 105 dB jest najczęściej maksymalną wartością, dzięki czemu nie jest wymagane wyposażanie tych urządzeń w niezwykle wydajne zasilacze, znacznie podnoszące koszty produkcji.