Bilet lotniczy z ludzką twarzą

Długie i męczące kolejki na lotniskach mogą niedługo przejść do historii. Od grudnia na lotnisku Narita w Tokyo będzie testowany nowy system odprawy pasażerów wykorzystujący technologię biometryczną.

Japońskie stowarzyszenie linii lotniczych ANA (All Nipon Airways) zaprezentowało nowy sposób weryfikowania tożsamości osób zgłaszających się do odprawy. Twarz każdego podróżnego zostanie zeskanowana dwukrotnie - raz w hali odpraw, drugi raz tuż przed wejściem do samolotu (już bez konieczności podawania biletu). Zastosowane do tego celu urządzenia skanujące będą wykorzystywały najnowsze osiągnięcia technologii biometrycznej. Cały proces, nazwany e-odprawą (e-check in), ma znacznie przyspieszyć przepływ pasażerów na lotniskach oraz znacząco podnieść poziom bezpieczeństwa.

Testy nowego systemu, prowadzone przez zarząd lotniska Narita, NTT Data Corporation i Oki Electric Industry rozpoczną się już w grudniu i potrwają do marca przyszłego roku. W tym czasie pasażerowie kupujący elektroniczny bilet lotniczy będą mieli możliwość skorzystania z e-odprawy.

Stowarzyszenie ANA obsługuje 45 portów lotniczych w całej Japonii i 20 poza granicami kraju, jednak już teraz wiadomo, że e-odprawa będzie dostępna tylko na trasach międzynarodowych.


Zobacz również