Bilkom. Aplikacja na smartfony umożliwa zakup biletów PKP Intercity

Bilkom to system wyszukiwania połączeń kolejowych PKP. Dostępny jest w formie strony www oraz aplikacji na trzy systemy mobilne: Android, Apple iOS oraz Windows Phone 7. Wczoraj miała miejsce prezentacja nowej funkcji tej aplikacji, jaką jest zakup biletów - bez potrzeby odwiedzania dworca i drukowania potwierdzeń zakupu.


Bilkom od TK Telekom

O samej aplikacji Bilkom od TK Telekom pisaliśmy już dwukrotnie. Wspominaliśmy o niej zarówno na łamach PC World, gdy przedstawialiśmy usługę, a także w naszym serwisie AndroidLife, gdzie przyjrzeliśmy się bliżej aplikacji Bilkom w wersji na mobilny system od Google. Wczoraj mieliśmy okazję sprawdzić kolejną funkcję tego programu, która ma ułatwić życie podróżnym: zakup biletów z poziomu aplikacji na smartfonie.

W przypadku Apple iOS kupno biletu odbywa się w samej aplikacji

W przypadku Apple iOS kupno biletu odbywa się w samej aplikacji

PKP w internecie

Od pewnego czasu widać, że podróżni korzystający z pociągów dostają coraz więcej udogodnień - aplikacja Bilkom wraz z informacjami o opóźnieniach, biletomaty na dworcach, możliwość zakupów biletów przez internet, czy też wirtualny doradca na stronie PKP. Dołącza do tego możliwość zakupu biletu przez smartfon, ale niestety na dziś płatnościami poprzez mobilny Bilkom objęte są wyłącznie połączenia InterCity IIC oraz Ex. Nowością jest też możliwość rezerwacji miejsc. Najpopularniejsze, i przy tym też tańsze, pociągi TLK nie są obsługiwane przez system, ale przedstawiciele PKP obiecują, że to tylko kwestia czasu. Jest on potrzebny na sprawdzenie systemu i wyłapanie ewentualnych błędów.

Terminy, kiedy można kupić bilet

Terminy, kiedy można kupić bilet

Zobacz także: Windows 7 - Przycisk zamykania systemu w menu Start

Działanie aplikacji

Aplikacja pozwala na zakup biletu zaraz po wybraniu połączenia. Przekierowuje tym samym do systemu płatności. Przy pierwszym zakupie zostajemy poproszeni i założenie konta i dodanie danych karty płatniczej - może to być karta kredytowa lub debetowa obsługująca płatności internetowe (można skorzystać z niej jednorazowo, lub zapisać na stałe). Zakup biletu jest bardzo szybki, a po założeniu konta każdy kolejny wymaga wykonania zaledwie kilku kroków. Po dokonaniu zakupu bilet zostaje przesłany na telefon w formie MMS. W tej wiadomości znajduje się dwuwymiarowy kod QR, który w razie kontroli należy pokazać konduktorowi. Musimy z radością stwierdzić, że PKP przygotowało system kompleksowo. Bilkom pozwala na zakup biletu na fakturę, co jest przydatne jeśli będzie późniejsza potrzeba rozliczenia się z pracodawcą w przypadku np. delegacji. Zakup biletów z komórki z pewnością jest bardzo dużym udogodnieniem dla wszystkich, ponieważ opłata za wypisanie biletu w pociągu to 10zł.

Samo kupno biletu na Androidzie odbywa się w przeglądarce

Samo kupno biletu na Androidzie odbywa się w przeglądarce

Nasze wrażenia

Sama aplikacja Bilkom bardzo przypadła nam do gustu. Korzystamy z niej na różnych systemach, od kiedy tylko pojawiła się w sklepach z aplikacjami. Mieliśmy okazję skorzystać już z zakupu biletów. Martwi nas tylko jedna rzecz: nie można na razie zamówić biletu wcześniej, niż trzy dni przed odjazdem, ale twórcy aplikacji zapytani o to na prezentacji obiecali, że czas ten zostanie wydłużony w przyszłości. Jeśli chodzi o drugą granicę, to musimy zdążyć z płatnością do kwadransa przed odjazdem - nie ma możliwości zakupu już w trasie, gdy konduktor pojawi się na horyzoncie. Należy też pamiętać, że to pierwsze wdrożenie takiego systemu na szeroką skalę, i należy dać czas twórcom na dopracowanie wszystkich szczegółów. W trakcie testów na prezentacji, kilkukrotnie aplikacja wyświetliła komunikat o błędzie, ale nigdy nie był on związany z samą płatnością.

Podczas wyboru połączenia IIC lub EX pojawia się możliwość kupna biletu

Podczas wyboru połączenia IIC lub EX pojawia się możliwość kupna biletu

Zobacz także: NaviExpert - pracownik ze smartfonem, optymalizacja kosztów

Bilet w formie MMS

Jak wspomnieliśmy, bilet zostanie przesłany na telefon w formie MMSa. Jeśli z jakiegoś powodu stracimy dostęp do telefonu (rozładuje się, zostanie skradziony), nie oznacza to na szczęście straty biletu. Z dowolnego urządzenia z dostępem do internetu (smartfon, tablet, laptop itp) można zalogować się na swoje konto i wygenerować kod ponownie. Mimo to, zastanawia nas czemu PKP nie zdecydowało się na wysyłanie kodów QR np. mailem, bądź nie pozwala ściągnąć ich w postaci załącznika w formacie PDF.

Aplikacje dla systemów mobilnych

Aplikacje dla systemów mobilnych

Różnice między systemami mobilnymi

Pierwsza wersja aplikacji Bilkom została udostępniona 6 tygodni temu, wraz ze startem Euro 2012. Od tego czasu została pobrana już ponad 30 tysięcy razy. Aplikacje dla dwóch systemów mobilnych, czyli Android i iOS są bardzo podobne, utrzymane w tej samej kolorystyce. Inaczej prezentuje się aplikacja dla Windows Phone 7, która korzysta ze stylistyki Metro. W przypadku aplikacji na Androida składanie zamówienia na bilet odbywa się poprzez przekierowanie do przeglądarki mobilnej, a w przypadku aplikacji dla pozostałych dwóch systemów przeglądarka jest “osadzona" w aplikacji. Aby pobrać aplikację, należy wpisać hasło “Bilkom" w sklepie z aplikacjami odpowiednim dla swojego systemu: Google Play dla Androida, AppStore dla Apple iOS lub Marketplace dla Windows Phone 7. Na stronie Bilkom znajdują się także linki, które umożliwiają przejście od razu do strony aplikacji w każdym ze sklepów.