Bilkom. Rozkład jazdy pociągów prosto od PKP

PKP stworzyło własną aplikację, która umożliwia sprawdzanie rozkładów jazdy pociągów o nazwie Bilkom. Do tej pory użytkownicy korzystali z zewnętrznych aplikacji, których niezawodność pozostawiała sporo do życzenia. Sprawdziliśmy, czy oficjalna aplikacja PKP będzie od nich lepsza.


Nazwa i alternatywne rozkłady

Oficjalna aplikacja rozkładów jazdy PKP ma bardzo niecodzienną nazwę: Bilkom. Ciężko powiedzieć, co kierowało programistami, ale na szczęście szukając w Google Play hasła PKP wyskakuje ona na pierwszym miejscu. Niemniej jednak nie wygląda na oficjalną aplikację przewoźnika. Mimo to, cieszymy się z wydania tego programu, ponieważ do tej pory nie udało nam się znaleźć poprawnie działającego rozkładu. Paradoksalnie, mimo obecności kilku aplikacji z rozkładami najlepszym wyjściem było sprawdzanie godzin odjazdów za pośrednictwem przeglądarki internetowej na “zwykłym" rozkładzie internetowym. Nie było to zbyt wygodne, ale żadna z nieoficjalnych aplikacji nie była niezawodna. Dużo lepiej sytuacja ma się z rozkładami autobusów: w zależności od miejsca zamieszkania użytkownicy mogą skorzystać ze świetnego jakdojade.pl, sprawdzonego Transportoida i solidnego mobileMPK. Warto dodać, że poruszając się po mieście z wykorzystaniem pociągów WKD lub SKM zamiast aplikacji Bilkom można użyć jednego z wymienionych wyżej kompleksowych nawigatorów miejskich a aplikacja Bilkom może znaleźć zastosowanie na trasach dalekobieżnych.

Wyszukiwanie PKP

Wyszukiwanie PKP

Aplikacja w praktyce

Daliśmy aplikacji Bilkom nieco czasu i przetestowaliśmy ją w praktyce. Na kilku trasach SKM i Kolei Mazowieckich w samej Warszawie oraz na trasie Warszawa-Lublin wskazywała zawsze to samo, co oficjalna strona www. Dla testu sprawdziliśmy za jej pomocą wiele połączeń po całym kraju, które także pokrywały się z tym, co widnieje na stronie PKP. Inne aplikacje dostępne do tej pory w Google Play, takie jak Rozkłady PKP czy DB Navigator potrafiły w trakcie naszych testów wskazać inne dane - korzystają one najwidoczniej z innej bazy danych. Rozsądnym założeniem jest więc, że za pomocą Bilkom będziemy mieć dostęp do aktualnych rozkładów. Niestety, żadna aplikacja nie pomoże w przewidzeniu zdarzeń losowych i opóźnień, które są w przypadku PKP na porządku dziennym.

Interfejs aplikacji

Sama aplikacja jest bardzo prosta w użyciu, i mimo że nie jest najpiękniejszym programem dostępnym w Google Play sprawdza się po prostu bardzo dobrze. Ekran wyboru stacji początkowej i końcowej pojawia się zaraz po uruchomieniu programów, bez konieczności lawirowania między różnymi menu. Jest on jedną z zakładek dostępnych na samym dole aplikacji o nazwie “połączenia". Nazwy stacji wpisywać możemy z klawiatury albo korzystać z lokalizacji i ustawiać dodatkowe parametry wyszukiwania. Aplikacja w inteligentny sposób podpowiada wyniki, dzięki czemu nie musimy pamiętać dokładnej nazwy szukanej stacji. Możemy podać szukaną datę i godzinę, zarówno przyjazdu i odjazdu pociągu. Niestety, można wybrać je wyłącznie za pomocą suwaków, takich jak w aplikacji budzika, bez możliwości wpisania ich ręcznie. Na szczęście twórcy aplikacji dodali też bardzo wygodny przycisk “Teraz" który resetuje ustawienia wyboru czasu do aktualnej wartości. Pod przyciskiem “Dodatkowe opcje" kryje się możliwość dodania koniecznej stacji pośredniej, przewozu rowerów oraz wybór środków transportu (Kolej dużych prędkości, Intercity, TLK, Interergio, Osobowe, a nawet autobusy)

Ulubione

Ulubione

Pozostałe zakładki

Oprócz zakładki połączenia opisanej wcześniej, można szybko przenieść się do trzech innych stron. Jedną z nich jest “Ulubione", gdzie możemy zapisać połączenia, które będziemy mogli szybko przejrzeć w razie potrzeby. Aby tego dokonać należy je oznaczyć gwiazdką podczas przeglądania lub w historii. Kolejną z zakładek jest “Lokalizacja", która pozwala uzyskać informacje na temat rozkładów stacji w okolicy, a także zabytków czy planu okolicznego miasta. Ostatnią z zakładek są natomiast odjazdy, gdzie możemy w jednym miejscu sprawdzić wszystkie pociągi odjeżdżające z konkretnego miejsca.

Wyniki wyszukiwania

Wynikiem wyszukiwania jest nie tylko godzina odjazdu, możemy wyświetlić też trasę pociągu, przesiadki, a jeśli takie dane udostępnia PKP - także przewidywane opóźnienia. Wyniki wyszukiwania można zapisać do pamięci offline razem z przystankami pośrednimi. Oznaczone są one także datą i godziną, kiedy zostały zapisane do pamięci. To bardzo przydatna funkcja, ponieważ podczas poruszania się po Polsce pociągami wielokrotnie do dyspozycji użytkowników smartfonów pozostaje wyłącznie zasięg Edge, komórki gubią też sygnał całkowicie. W takich przypadkach zapisana trasa może okazać się nieoceniona - zwłaszcza, gdy mamy tylko kilka minut na przesiadkę.

Z aplikacji jesteśmy zadowoleni, chociaż mogłaby być bardziej atrakcyjna wizualnie. Zachęcamy jednak do sprawdzenia aplikacji wszystkich naszych czytelników, którzy korzystają z kolei - nawet jeśli podróżujecie pociągiem tylko sporadycznie, to posiadanie tej aplikacji może pozwolić zaoszczędzić sporo nerwów. Pobierzecie ją naturalnie bezpłatnie ze sklepu Google Play.