Bilkom - mobilny rozkład jazdy PKP

Podróżując przy pomocy PKP często mamy problem z dostępem do rozkładów jazdy. Dotychczas jedyną szansą na sprawdzenie rozkładu było szukanie go w internecie lub bezpośrednio na dworcu. Nie stanowi to żadnego problemu w przypadku, gdy mamy przy sobie notebooka/netbooka z dostępem do internetu. Jednak podczas podróży często do dyspozycji pozostaje nam jedynie smartfon...

Niedawno stało się coś czego nikt się nie spodziewał(a przynajmniej ja i moi znajomi). Dzięki spółce TK Telkom, która zajmuje się przygotowywaniem rozkładu jazdy pociągów na terenie kraju, została udostępniona aplikacja na najpopularniejsze platformy mobilne (Androida, iOS’a oraz Windows Phone), która pozwala rozwiązać problem z podróżowaniem pociągami. Nazywa się Bilkom i pozwala na wymienione poniżej rzeczy:

  • znaleźć najbliższą stację PKP (ręcznie lub wykorzystując nadajnik GPS)
  • sprawdzić kiedy i w jakich kierunkach odjeżdżają pociągi
  • zobaczyć na mapie trasę przejazdu wybranego pociągu
  • dowiedzieć się o ewentualnych utrudnieniach
  • możemy dodać trasę lub lokalizację do ulubionych

Wymienione powyżej to tylko główne zalety/możliwości programu Bilkom, jest ich oczywiście o wiele więcej. Twórca aplikacji zapowiada, że niebawem dostępna będzie także rezerwacja biletów on-line. Warto zauważyć, iż jest to jedyna aplikacja tego typu i wykorzystuje System Planowania Podróży, który znajduje się na stronie www www.rozkład-pkp.pl

Sam testowałem jedynie wersję Bilkom na Windows Phone. Aplikacja jest zaprojektowana zgodnie z UI systemu. Wszystko jest bardzo czytelne i przejrzyste, a przede wszystkim przyjemne i proste w obsłudze. Poniżej kilka zrzutów ekranu:

Aplikację Bilkom można pobrać tutaj:

W moim odczuciu developerzy wykonali kawał dobrej roboty i chwała im za to. Dzięki tej prostej aplikacji możemy bez pośpiechu i zbędnego stresu sprawdzić skąd i o której odjeżdża nasz pociąg.