Bill Gates: Ctrl-Alt-Delete to błąd. Eee tam, chyba nie...

Bill Gates przyznał, że zastosowanie sekwencji klawiszy Ctrl-Alt-Delete, za którym stoi IBM, było błędem. Zgadzacie się z nim?

Ctrl-Alt-Delete, czy też "trzech króli", to wykorzystywana przez wielu z nas obsługiwana niskopoziomowo kombinacja trzech klawiszy. W zależności od wersji Windows pozwala ona np. na zrestartowanie komputera, czy uruchomienie menadżera  zadań. Wymagana jest też niekiedy podczas logowana, co stanowić ma zabezpieczenie przed atakiem ze strony keyloggerów.

Dlaczego wybrano takie połączenie klawiszy? Odpowiada za to David Bradley z firmy IBM, który początkowo stawiał na sekwencję Ctrl-Alt-Esc, lecz okazało się, że można ją wcisnąć przypadkowo. Dlatego też wybrano (był to pomysł  kolegi Bradley'a, Mela Hallermana) znane nam obecnie połączenie Ctrl-Alt-Delete, które wymaga wykorzystania dwóch dłoni.

Zobacz również:

  • Bill Gates żałuje kontaktu z Jeffreyem Epsteinem
  • Bill Gates: w bogatych krajach pandemia Covid-19 skończy się do końca 2021 roku

Ctrl-Alt-Delete to faktycznie błąd?

Dzisiaj wiemy już, co na temat Ctrl-Alt-Delete sądzi sam Bill Gates. W wywiadzie udzielonym na Uniwersytecie Harvarda przyznał on bowiem, że wymuszenie na ludziach wciskania tak niewygodnej sekwencji klawiszy podczas logowania było błędem:

"Mogliśmy wykorzystać pojedynczy klawisz, lecz facet który odpowiedzialny był w IBM-ie za projekt klawiatury nie chciał dać nam naszego jednego przycisku, dlatego tak to zaprojektowaliśmy...to był błąd."Na te słowa zebrani zareagowali burzą oklasków. Czy jednak zastosowanie pojedynczego przycisku, którego chciał Gates, byłoby lepszym rozwiązaniem? Chyba nie...

Jak już wspomniałem, w niektórych przypadkach sekwencja Ctrl-Alt-Delete odpowiedzialna była za restart systemu. Wyobraźmy więc sobie np. sytuację, w której nasza wielogodzinna praca zostaje zniweczona przez nieopatrzne naciśnięcie "magicznego klawisza"...

A Wy co sądzicie na ten temat? Czy zastosowanie pojedynczego klawisza (coś pokroju klawisza Windows) byłoby lepszym rozwiązaniem?