Bill Gates: "Przekraczamy kolejne granice"

Mamy milion ludzi wykorzystujących nasz projekt Mediaroom, telewizji dostarczanej przez Internet. Firmy takie jak AT&T i 19 innych korporacji telefonicznych na całym świecie stawiają, że będzie to ich główna platforma wideo. Korzystanie z tego oznacza, że gdy myślisz o wiadomościach, wykorzystujesz Wiadomości Mediaroom, oglądasz rzeczy, na których ci zależy, reklamy są przeznaczone specjalnie dla ciebie...

Zobaczcie, co zrobiliśmy w Surface, z dotykaniem i manipulowaniem różnymi rzeczami - to może być centralne miejsce w domu.

Mogę długo opowiadać - jeszcze wiele można zrobić w upraszczaniu, łączeniu i integracji rzeczy, których używają ludzie. Jesteśmy firmą, która nadaje pęd - dostrzegają to inne korporacje i dostatecznie wielu klientów - od największego fenomenu w branży gier po największy komunikator. Mamy wiele sukcesów.

Kilka faktów z życia Billa Gatesa

Bill Gates stworzył firmę Microsoft (początkowo nazwaną Micro-soft) - wspólnie z Paulem Allenem - w 1975 r. W 1980 r. Microsoft przeprowadza się z Albuquerque w stanie Nowy Meksyk do Seattle a W 1981 r. prezentuje system operacyjny MS-DOS przeznaczony dla komputerów IBM PC. W 1983 r. Allen decyduje się na odejście z firmy z powodów zdrowotnych.

13 marca 1986 r. Microsoft debiutuje na giełdzie, co pomnaża i tak już niemały majątek Gatesa.

1 czerwca 1994 r. Gates staje na ślubnym kobiercu. Wybranką jest Melinda French manager marketingu w Microsofcie.

W czerwcu 1994 r.Gates zostaje oficjalnie ogłoszony (przez magazyn Forbes) najbogatszym człowiekiem na świecie.

W 1999 r. wydana zostaje książka Gatesa - "Business @ the Speed of Thought", przetłumaczona z czasem na 25 języków i wydana w 60 krajach.

W styczniu 2000 r. na pierwszych stronach gazet - nie tylko branżowych - pojawia się sensacyjna wiadomość: "Bill Gates rezygnuje z kierowania Microsoftem". Istotnie - Gates przekazuje to stanowisko Ballmerowi, a sam obejmuje stworzoną specjalnie dla niego funkcję Naczelnego Architekta Oprogramowania. Ma teraz osobiście czuwać nad tworzeniem oprogramowania powstającego w firmie.

W lipcu 2006 roku Gates ogłasza, że w 2008 roku przestanie być etatowym pracownikiem MS.

Wraz ze wzrastającą konkurencją zza granicy, innowacyjność staje się coraz ważniejsza dla amerykańskich firm. Jakie są pana przemyślenia na temat związku innowacyjności i praw własności intelektualnej?

Bill Gates: Jesteśmy firmą ze Stanów Zjednoczonych, ale oczywiście ściągamy talenty inżynierskie z całego świata. Mamy niewyobrażalną grupę badawczą w Chinach i Indiach, dostarczamy też nasze towary do klientów na całym świecie. Wszędzie zmagamy się z problemem naruszania własności intelektualnej. Różne kraje są na różnym poziomie jeżeli chodzi o prawa autorskie, patenty... to bardzo skomplikowany obszar..

Inne państwa widzą, co dzieje się w Stanach Zjednoczonych i chciałyby, aby ich inżynierowie mieli takie same możliwości, taką samą motywację - w pewnym sensie mamy więc postęp. To [prawa własności intelektualnej - przyp. red.] jeden z elementów, który sprawia, że ludzie chcą podejmować ryzyko i utrzymywać innowacyjność w tej branży najwyższą ze wszystkich biznesów na świecie.

Zamierza pan mówić o nowych partnerach dostarczających treści dla MSN, Xbox Live i usługi Mediaroom. Czy mógłby pan zdradzić co jest potrzebne - po stronie technologicznej i biznesowej - aby te porozumienia doszły do skutku?

Bill Gates: Xbox Live przyciąga praktycznie wszystkich dostawców treści, przede wszystkim ze względu na liczby. Widzą oni grupę bardzo zaangażowanych użytkowników spędzających całe godziny i wyszukujących nowe treści. Mamy więc ułatwione zadanie. Nasz komunikat o współpracy z NBC traktuje głównie o innowacjach związanych z Silverlight. Możesz tam korzystać z interaktywnych materiałów, oglądać kilka strumieni wideo na raz; to idealne do transmisji z olimpiady, w trakcie której różni ludzie interesują się różnymi jej fragmentami