Bill Gates: "Przekraczamy kolejne granice"

Czy urzeczywistnienie waszej strategii w zakresie rozrywki zmieni wasz model biznesowy?

Bill Gates: W przychodach z reklam obserwujemy duży wzrost. Jest to obszar, w którym liderem jest Google i musimy być bardzo innowacyjni, żeby mu dorównać. Duże partnerstwo z Viacom bardzo nam w tym pomaga. Wciąż podpisujemy nowe umowy z partnerami na całym świecie. Platforma reklamowa na duża skalę jest bardzo cenna dla rzeczy takich jak oferowane przez nas wyszukiwanie we właściwościach plików.

Bierzemy udział w wielu modelach biznesowych. Mamy oprogramowanie konsumenckie, jak np. gry, które kupujesz jednorazowo. Mamy rzeczy za które opłacasz miesięczny abonament, działające na naszych serwerach bardziej jako usługa. Mamy też oprogramowanie, które rozdajemy za darmo. Reklamy będą dużą, silną częścią naszego biznesu ale nie sadzę, żeby miały zastąpić inne elementy.

W swojej działalności filantropijnej skupia się pan na podstawowych problemach zdrowotnych w krajach trzeciego świata. W sektorze technologicznym mamy inicjatywy takie jak OLPC czy działania Microsoftu na rzecz zmniejszenia cen w krajach rozwijających się. Spotykają się one jednak z krytyką. Niektórzy ludzie mówią: "cóż, laptop za 200 dolarów nie przyda się dziecku, jeśli nie dożyje ono do piątego roku życia". Mając to na względzie, co mogą zrobić firmy technologiczne, które przecież muszą zarabiać, aby wpierać rozwój na takich rynkach?

Bill Gates: Takie firmy mogą mieć swój wkład zarówno przez dawanie pieniędzy jak i przygotowywanie produktów na dany rynek i dawanie ich ludziom, którzy są biedni. W wypadku Microsoftu, zaangażowaliśmy się w umieszczanie komputerów w bibliotekach. Zrobiliśmy tak w Chile - dzięki dostarczeniu do bibliotek naprawdę solidnych maszyn połączonych z Internetem, dzięki edukacji, pracy z administracją - nauczyliśmy się w Stanach, jak to robić - te projekty odniosły niewiarygodny sukces.

Przyznaję jednak, że chociaż dla mojej fundacji najwyższym priorytetem jest zdrowie to Microsoft zajmuje się oprogramowaniem. Ma swój produkt, na tym się zna. I tu wykazuje aktywność na całym świecie - przez pomaganie ludziom zajmującym się edukacją i dzieciom, które mają ciekawość świata. Myślę, że to fantastyczne, że MS to robi.

Na koniec niespodzianka: Billa Gates, Slash i mistrzyni Guitar Hero na tegorocznych targach CES