Bill Gates: "Przekraczamy kolejne granice"

Bill Gates, założyciel i prezes zarządu Microsoftu wielokrotnie już wygłaszał przemówienia na międzynarodowych targach, tegoroczne Consumer Electronics Show w Las Vegas jest jednak wyjątkowe - to tu Gates pojawia po raz ostatni jako etatowy pracownik giganta z Redmond. Na chwilę przed wystąpieniem rozmawiał z nim Marc Ferranti, dziennikarz IDG News Service. Z wywiadu dowiecie się, co jeden z najbogatszych ludzi na świecie sądzi o miejscu Microsoftu w świecie innowacji, z kim firma współpracować będzie w czasie najbliższej olimpiady i dlaczego tak istotne jest zapewnienie ochrony praw własności intelektualnej.

Marc Ferranti, IDG News Service: Śledzimy pana karierę przez około 30 lat. Kością niezgody w dyskusji o niej bywa twierdzenie, że Bill Gates jest tak naprawdę mistrzem w biznesie a nie w innowacyjności. Może pan wskazać kilka innowacji, z których jest pan najbardziej dumny?

Bill Gates: Jeżeli chodzi o rzeczy, z których jesteśmy najbardziej dumni, to myślę, że będzie to komputer osobisty. W tamtych czasach to był szalony pomysł: wziąć mikroprocesor i zbudować wokół niego branżę oprogramowania. Nie było takiego rynku. Przetwarzanie danych to była działka wielkich firm. W 1975 roku stwierdziliśmy, że możemy stworzyć branżę opartą o dawanie ludziom możliwości. Dopiero potem mogliśmy pozyskiwać partnerów hardware'owych. Umożliwiliśmy wszystkim pisanie oprogramowania współpracującego z naszymi pracami i wszystko co zrobiliśmy przez te 30 lat spełniało taka wizję komputerów osobistych. My byliśmy w tym pierwsi.

Bill Gates: "Przekraczamy kolejne granice"

Bill gates na targach CES 2008

Teraz przekraczamy kolejne granice. Dostarczamy telewizję, zapewniamy nowe możliwości edukacyjne i w zakresie ochrony zdrowia z urządzeniami, które dają ludziom wiele nowych możliwości. Patrząc szeroko na branżę PC, nie sądzę, żeby w ciągu ostatnich 30 lat było coś, co miało na nią większy wpływ niż my.

Czy mógłby pan wskazać kilka nowości Microsoftu, które wywrą duży wpływ na rynek konsumencki w ciągu najbliższych paru lat?

Bill Gates: Pieniądze wydawane na Xboksa w Stanach Zjednoczonych są większe, niż te wydawane w sumie na PS3 i Nintendo Wii. Tak naprawdę to głównie z powodu możliwości Xbox Live - w zakresie łączenia ludzi, umożliwienia graczom wyszukiwania się nawzajem, pobierania wideo online. To przełomowy sposób myślenia nawet, jeżeli mówimy o przyszłości telewizji.