Bill Gates: Vista to będzie przebój

IDG: Podczas PDC sporo czasu poświęciliście również warstwie prezentacyjnej Windows Vista - Avalonowi. Podczas poświęconej jej konferencji słyszałem wśród publiczności głosy, że jest to "konkurent Flasha". Czy Pana zdaniem były to trafne komentarze? Czy sądzi Pan, że Avalon może z czasem pojawić się nie tylko na różnych urządzeniach przenośnych, ale także na komputerach nie pracujących pod kontrolą systemu Windows - bo takie głosy również pojawiły się w czasie prezentacji?

Bill Gates: Vista to będzie przebój

Bill Gates przemawia na Professional Developers Conference 2005.

Z technologicznego punktu widzenia na pewno jest to możliwe - moim zdaniem Windows Presentation Foundation/Everything zdecydowanie przerasta Flasha. Ale nie wydaje mi się, by ktoś chciał zarabiać, sprzedając "odchudzoną" wersję warstwy prezentacyjnej producentom telefonów czy innych urządzeń. Wątpię, czy rozsądnym pomysłem na biznes będzie pobieranie opłat licencyjnych za korzystanie z Windows Presentation Foundation - dlatego udostępniamy ten produkt za darmo.

Z pewnością więc na rynku pojawią się urządzenia wyposażone zarówno we Flasha, jak i WPF/E (swoją drogą, ta nazwa na pewno się zmieni - ale na razie to najlepsze sformułowanie, jakiego możemy używać). Takich urządzeń będzie z pewnością mnóstwo, ale wątpię, by powodowało to jakiś konflikt - to nie będzie tak, że producent urządzenia będzie musiał wybrać jedną z platform - one bez problemu będą koegzystowały.

Podczas ostatnich pokazów z pewnością udowodniliście, że system Windows Vista będzie wiele oferował indywidualnym użytkownikom. Proszę powiedzieć, co, Pana zdaniem, skłoni firmy do korzystania z niego? Pytanie to jest o tyle istotne, iż z waszych zapowiedzi wynika, że wiele z narzędzi, które miały być dostępne w Windows Vista, będą również dostępne oddzielnie - skoro więc będzie można je dokupić do Windows XP czy Server 2004, to po co zmieniać system? Widziałem dziś kilka bardzo ciekawych narzędzi - w tym sporo nowości, bazujących m.in. na VirtualPC...

Tak, korzystamy z VirtualPC, ale działanie tego, co można było obejrzeć dziś na prezentacji - czyli narzędzia "low-rights IE" - nie opiera się na VirtualPC. To opcja wbudowana w system. Jestem przekonany, że administratorzy, którym zależeć będzie na bezpieczeństwie i wydajności, będą chcieli zmigrować do Windows Vista jak najszybciej. I to nie tylko ze względu na bezpieczeństwo systemu - ale także dodatkowe opcje archiwizacji, wykonywania i wdrażania obrazów systemowych. Naszym zdaniem to takie opcje są kluczowe dla działów IT.

Zatem kluczowym powodem przechodzenia na Windows Vista będzie łatwość zarządzania i wdrażania systemów?

Tak. Choć pewnie wystarczającym powodem do migracji na Vistę byłoby także samo bezpieczeństwo - bez żadnych dodatkowych zalet. A tych jest sporo - wspomnijmy choćby opcję LUA [least-privileged user account - konto użytkownika o obniżonych przywilejach]...

IDG: Sam fakt standardowego przyznawania nowym użytkownikom niższych niż dotychczas przywilejów wydaje się istotną zmianą...

To prawda. Z prowadzonych przez nas eksperymentów wynika, że to w znaczący sposób ułatwia zarządzanie w firmach.

Jesteśmy pełni dobrych myśli co do premiery Windows Vista - większość wykorzystywanych dziś komputerów jest wystarczająco wydajna, by zainstalować na nich ten system. A w dniu premiery Visty z pewnością będzie ich jeszcze więcej. Liczymy na to, że wiele firm zdecyduje się na migrację z Windows 2000 - choć przejście na nowy OS powinny rozważyć również przedsiębiorstwa wykorzystujące Windows XP.

Jedynym obszarem, w którym spodziewamy się problemów z kompatybilnością, będzie kwestia praw administratora. Ale poradzimy sobie i z tym - jeśli aplikacja będzie wymagała praw administratora, to będzie on mógł zdecydować, że zostanie uruchomiona w odpowiednim trybie.

Myślę więc, że po premierze Windows Vista będziemy mieli do czynienia z najszybszym jak dotąd popularyzowaniem się nowego systemu. Zależy nam na tym, aby z zalet Visty mogli skorzystać nawet ci administratorzy, którzy nie planują kompletnego odświeżenia bazy komputerów - jeśli na nowych maszynach zainstalują Windows Vista, a na starych będą mieli Windows XP, to i tak odczują zauważalną różnicę.