Bill Gates bije się w piersi: strategia związana z telefonami komórkowymi była "wyraźnym błędem"

Bill Gates udzielił wywiadu, w którym przyznał m.in., że strategia Microsoftu związana z rynkiem telefonów komórkowych od początku była błędna.


Bill Gates udzielił niedawno interesującego wywiadu dla prowadzącego program CBS This Morning and 60 Minutes Charliego Rose'a. Dzięki temu mogliśmy poznać jego opinię na temat dokonań Steve'a Ballmera oraz strategii Microsoftu dotyczącej telefonów komórkowych.

Jak sobie radzi Steve Ballmer?

Rose zapytał Gatesa, czy jest zadowolony ze sposobu, w jaki Ballmer prowadzi Microsoft?

"Cóż, on i ja jesteśmy bardzo samokrytycznymi osobami. Podczas szefowania Steve'a pojawiło się w ostatnim roku wiele niesamowitych rzeczy. Windows 8 - klucz do przyszłości, komputer Surface. Bing, ludzie zobaczyli lepiej wyszukujący produkt, Xbox. Czy jednak jest to wystarczające? Nie, on i ja nie jesteśmy zadowoleni jeżeli chodzi, no wiesz, o rzeczy przełomowe"

Bill Gates przyciśnięty do ściany bije się w piersi

Co interesujące, w późniejszej części wywiadu Gates odnosząc się do swojego szefowania Microsoftowi powiedział, że "jest wiele rzeczy, takich jak telefony komórkowe, gdzie nie dostaliśmy się do czołówki zbyt wcześnie". Zapytany o to dlaczego tak się stało, stwierdził, że jest to "zbyt skomplikowane". Na szczęście Rose nie dawał za wygraną, co zmusiło jednak Gatesa do odpowiedzi:

"Nie przegapiliśmy telefonów komórkowych, ale droga którą poszliśmy nie pozwoliła nam uzyskać pozycji lidera. Było to wyraźnym błędem"

Bill Gates pewnie jeszcze płacze nocami w poduszkę...

No cóż, trudno się z nim nie zgodzić. Przecież Microsoft już w 1991 roku prowadził prace nad urządzeniem, które mogło być pierwszym smartfonem na świecie. Dopiero 16 lat później na rynku zagościł iPhone...

Można pokusić się więc o podsumowanie, że nietrafiona strategia związana z rynkiem telefonów komórkowych była prawdopodobnie największym błędem w historii Microsoftu. Zgodzicie się z tym?