Bill Gates bogatszy o 4 miliardy USD

Założyciel Microsoftu ponownie znalazł się na szczycie listy 400 najbogatszych Amerykanów, publikowanej przez magazyn Forbes. Majątek Billa Gatesa wynosi 54 miliardy dolarów, o 4 mld więcej niż przed rokiem.

Drugie miejsce na podium zajmuje biznesmen Warren Buffet, którego majątek szacowany jest na 47 mld USD. Trzeci jest Larry Ellison - szef koncernu Oracle nie wzbogacił się przez ostatnie 12 miesięcy i nadal rozporządza majątkiem o wartości 27 mld dolarów.

Duży skok na liście najbogatszych mieszkańców USA odnotował Mark Zuckerberg, zaliczany do grona 5 najważniejszych ludzi Internetu. Założyciel portalu społecznościowego Facebook, w ubiegłorocznym zestawieniu Forbesa zajmujący 135. miejsce, przesunął się w górę aż o 100 pozycji. 35. lokata na tegorocznej liście to zasługa zysków w wysokości 4,9 mld, jakie zasiliły konto Amerykanina, zwiększając jego majątek do łącznej kwoty 6,5 mld dolarów.

Zobacz również:

  • Dane 3,8 miliarda użytkowników Facebook i Clubhouse zostały wystawione na sprzedaż

Facebook to zresztą "kura znosząca złote jaja". Dustin Moskovitz, który opuścił spółkę w 2008, ale zachował w niej udziały, znalazł się na 290. miejscu listy z majątkiem ok. 1,4 mld. Miliarderem jest też inny współzałożyciel Facebooka, Eduardo Saverin (1,15 mld USD).

Wśród najbogatszych Amerykanów działających w branży nowoczesnych technologii znaleźli się też Larry Page i Sergej Brin (założyciele Google) - obaj zajmują ex aequo miejsce 11. z majątkiem 15 mld USD na głowę.

15. lokatę zajmuje Michael Dell (14 mld). Za nim znaleźli się przedstawiciele Microsoftu - Steve Ballmer (miejsce 16, 13,1 mld) i Paul Allen (17-ty, 12,7 mld). Majątek "zaledwie" o 100 mln mniejszy od Allena zgromadził Jeff Bezos z Amazona.

Steve Jobs jest 41. (6,1 mld USD). Mimo że pozycja szefa Apple - w porównaniu z czołówką - wydaje się być odległa, i tak jest on uznawany za najważniejszą postać w świecie IT.

Kompletna lista znajduje się na stronie Forbes.com.