Bill Gates dofinansuje polskie biblioteki

Jak napisała Gazeta, rząd wprowadza program unowocześniania bibliotek. Rząd ma pokryć 80% kosztów modernizacji, gmina 20%. 100 mln zł da Ministerstwo Kultury, a kolejne 90 mln zł wyłożą Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności i fundacja Billa i Melindy Gates.

"Biblioteka, w której można tylko wypożyczać książki, to dziś za mało. Chcemy, żeby biblioteki, szczególnie w małych miastach i na wsiach, stały się centrum życia kulturalnego" - powiedział w wywiadzie dla Gazety Bogdan Zdrojewski, minister kultury.

Fundacja Gatesów pomagała już w transformacji bibliotek w Chile, Meksyku, na Litwie, Łotwie i w Botswanie. Ostatnio zaprosiła do współpracy Rumunię, Ukrainę, Bułgarię i Polskę. Polskie samorządy już interesują się programem, najbardziej te z najbiedniejszych gmin na Podlasiu, Podkarpaciu, w Lubelskiem.

Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego przy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności będzie szkolić pracowników bibliotek. Mają uczyć starszych ludzi korzystać z Internetu, budować lokalne koalicje samorządowe na rzecz projektów obywatelskich, współpracować z urzędami pracy.

Więcej w artykule na portalu Gazeta.pl.

Więcej o tym, co Bill Gates robi na emeryturze.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: