Bill Gates największym filantropem USA, Zuckerberg na czwartej pozycji

Ostatnio pokazywaliśmy stworzony przez magazyn Forbes ranking najbogatszych ludzi USA, dziś ukazała się podobna lista, ale dotycząca największych filantropów. Na obu pierwsze miejsce zajmuje Bill Gates, ale tylko tu założyciel Facebooka jest na szczycie.

Twórca Microsoftu stoi na czele listy ex aequo z żoną, Melindą. Fundacja państwa Gatesów przeznaczyła w 2013 roku 2,65 miliarda dolarów na walkę z malarią, polio, a także inne plagi trapiące biedniejsze kraje naszego globu. Największe dotacje poszły dla WHO (Światowa Organizacja Zdrowia), UNICEF, a także organizacje zwalczające wymienione choroby. Z kolei Mark Zuckerberg wyłożył w ubiegłym roku ponad 990 milionów dolarów na wsparcie szkół i centrów zdrowia - pieniądze trafiają do potrzebujących za pomocą organizacji filantropijnej Silicon Valley Community Foundation. Miejsce ósme zajmuje założyciel Intela - Gary Moore. Podobnie jak Bill Gates, Moore dzieli miejsce z żoną - Betty. W 2013 roku wydali oni 321 milionów na stypendia dla studentów, a także szkoły pielęgniarskie.

Bill Gates największym filantropem USA, Zuckerberg na czwartej pozycji

Z pozostałych ludzi z branży IT warto wymienić założyciela eBaya, Pierre Omidyara, który wraz z małżonką Pamelą prowadzą fundację zajmującą się promowaniem edukacji, sprawami finansowymi oraz prawami autorskimi i przejrzystością działań władz. Poświęcili na to w zeszłym roku 294 miliony dolarów (co daje 10. miejsce w rankingu). Paul Allen zajmuje trzynastą pozycję (206 milionów), założyciel Della - Michael Dell - dwudziestą pierwszą (100 milionów). Na liście znalazł się także Larry Ellison, były szef Oracle.

Zobacz również:

  • Bill Gates żałuje kontaktu z Jeffreyem Epsteinem
  • Lista najlepszych deepfake'ów w internecie