Bill Gates o przyszłości zastosowań IT

Założyciel Microsoftu przewiduje, że w niedługim czasie tablety zastąpią podręczniki, Internet przejmie rolę wszelkiego rodzaju analogowych nośników danych, a komputery będziemy obsługiwać mową i dotykiem. Technologie IT będą łatwiejsze w obsłudze, a nowe metody programowania skrócą proces tworzenia aplikacji.

Podczas przemówienia dla członków organizacji Northern Virginia Technology Council, Bill Gates, po raz kolejny w swojej karierze, podzielił się ze słuchaczami przemyśleniami dotyczącymi rozwoju technologii informacyjnych. Uważa on, że w nieodległej przyszłości zdecydowanie zmieni się sposób komunikacji pomiędzy człowiekiem i komputerem. Twierdzi on, iż za sprawą rozwoju ekranów dotykowych i technologii rozpoznawania mowy już w ciągu kilku najbliższych lat z rynku znikną klasyczne klawiatury i myszki komputerowe.

Bill Gates o przyszłości zastosowań IT

Prototypowy tablet Microsoftu

Współzałożyciel Microsoftu w swoich prognozach idzie jeszcze dalej. Uważa on mianowicie, że w rozwiniętych krajach w najbliższym dziesięcioleciu tablety wyprą szkolne podręczniki. "Możliwości, jakie otwiera zastosowanie tego rodzaju urządzeń, wyposażonych w systemy komunikacji bezprzewodowej i rozwiązania umożliwiające transmisję wideo są nieporównanie wyższe niż, to co oferuje drukowana książka" - twierdzi Bill Gates. Niewątpliwie w dobie powszechnej informatyzacji szersze zastosowanie komputerów już we wczesnej fazie edukacji miałoby konkretne zalety. Jednak krytycy takiego zastosowania tablet PC mówią, że klasyczne elementarze jeszcze długo pozostaną podstawą systemu edukacji - komputery pozostają zbyt drogie. Wypominają również Billowi Gatesowi, że wraz z Microsoftem od pięciu lat niemal bezskutecznie starają się promować takie komputery.

Były prezes Microsoftu uważa także, że w najbliższych latach zdecydowanie zmieni się sposób tworzenia aplikacji. Jego zdaniem wzrost popularności programowania modelowego (MDD) umożliwi skrócenie czasu potrzebnego na stworzenie aplikacji. Ułatwi również rozbudowywanie i modyfikację istniejących programów.

Bill Gates twierdzi też, iż w przyszłości klasyczne media, takie jak radio i telewizja zostaną całkowicie wyparte przez technologie cyfrowe. Jego zdaniem telewizja przyszłości będzie interaktywna i oparta na Internecie lub innej sieci rozproszonej.

Obecnie te prognozy mogą wydawać się trudne do spełnienia. Można się w nich jednak dopatrywać ewentualnych kierunków rozwoju produktów Microsoftu. Warto też pamiętać, że przynajmniej część wcześniejszych "przepowiedni" Billa Gatesa spełniła się. Do tego grona z pewnością trzeba zaliczyć m.in. prognozy dotyczące popularności - opartych o znaczniki - formatów zapisu danych (m.in. XML) oraz kierunki rozwoju Internetu, jako globalnego medium informacyjnego. Jednak to nikt inny, jak Bill Gates ponad ćwierć wieku temu stwierdził też, że "640 kB pamięci RAM powinno wystarczyć każdemu". Teraz współzałożyciel Microsoftu zdecydowanie unika podawania konkretów technicznych.