Bill Gates odpowiada na krytykę Jobsa: Pomogłem mu stworzyć Maka

W wywiadzie udzielonym dla stacji ABC Bill Gates odniósł się do krytycznych słów na jego temat, które wypowiedzieć miał zmarły niedawno Steve Jobs. Były prezes Microsoft stwierdził m.in., że pomógł wieloletniemu szefowi Apple stworzyć komputery Mac.


Charyzmatyczny wieloletni szef Apple zmarł 5 października, tuż po premierze swojego ostatniego dzieła, czyli smartfona iPhone 4S. Informacja o jego śmierci wstrząsnęła światem:

"Dla tych z nas, którzy mieli wystarczająco dużo szczęścia by pracować ze Steve’m, był to szalenie wielki zaszczyt. Będzie mi Steve’a ogromnie brakować." - powiedział wówczas Bill Gates, współzałożyciel i były prezes Microsoftu.

Kilka tygodni później do sklepów, zarówno w formie tradycyjnej, jak i elektronicznej, trafiła biografia Jobsa napisana przez Waltera Isaacsona, czyli znakomitego amerykańskiego dokumentalistę, który opublikował wcześniej m.in. biografie Benjamina Franklina i Alberta Einsteina.

Jobs atakuje

Oczywiście znalazły się w niej również fragmenty poświęcone Billowi Gatesowi. Niestety były one bardzo krytyczne w stosunku do jego osoby:

"Bill jest w zasadzie pozbawiony wyobraźni i nigdy niczego nie wymyślił, dlatego sądzę, że czuje się obecnie bardziej komfortowo jako filantrop niż jako osoba zajmująca się technologiami. On po prostu bezczelnie wyrwał idee innym ludziom" - miał powiedzieć według Waltera Isaacsona Steve Jobs.

Jakby tego było mało, Jobs nazwać miał również Gatesa “fundamentalnym dziwakiem" i "dziwnie niedoskonałą istotą ludzką".

Gates odpowiada

Jak się okazało, na tak ostre słowa Gates nie mógł pozostać obojętny. W wywiadzie udzielonym Christiane Amanpour ze stacji ABC podkreślił bowiem, że to Microsoft w znaczącym stopniu przyczynił się do powstania komputerów Mac.

"Steve i ja pracowaliśmy razem budując Maka. Więcej przy tym było zaangażowanych ludzi z Microsoftu, którzy tworzyli przeznaczone dla niego kluczowe oprogramowanie. W ponad 30-letniej drodze pracowaliśmy razem i powiedział on [Steve - red.] o mnie wiele miłych rzeczy oraz wiele rzeczy trudnych" - powiedział Gates.

Ponadto jego zdaniem wspomniane "trudne rzeczy" były prawdopodobnie reakcją Steve'a Jobsa na rynkowe sukcesy Microsoftu.

Jak widać, nawet po śmierci Jobsa współzawodnictwo pomiędzy dwiema ikonami świata IT wciąż trwa.