Bill Gates pomaga ofiarom tsunami

Koncern Microsoft zaangażował się w akcję pomocy ofiarom niedzielnego tsunami w południowo-wschodniej Azji, wywołanego silnym trzęsieniem ziemi. Bill Gates, wraz z żoną Melindą, poprzez swoją fundację przeznaczyli na ten cel 3 miliony USD.

Pomoc humanitarna (żywność i woda, lekarstwa, odzież) i pieniężna dla ofiar tsunami napływa z całego świata. Liczbę osób dotkniętych skutkami kataklizmu szacuje się na miliony obywateli krajów leżących na trzech kontynentach - w Azji, Afryce i Australii.

Filie Microsoftu w Tajlandii, Indiach i na Sri Lance już rozpoczęły współpracę z organizacjami niosącymi pomoc poszkodowanym. Kierownictwo koncernu zachęca także pracowników Microsoftu do składania datków na ten cel.

Wiele firm z branży IT przyłączyło się do ogólnoświatowej akcji pomocowej. Portal Amazon.com, w toku zainicjowanej tuż po katastrofie internetowej zbiórki pieniędzy na rzecz Amerykańskiego Czerwonego Krzyża, zebrał już 3,5 miliona USD. Kwotę uzyskano dzięki datkom ok. 60 tysięcy internautów. Firma Cisco i jej pracownicy przeznaczyli zaś 2,5 miliona USD (więcej informacji w artykule Cisco wspiera ofiary tsunami w Azji).

Podobną zbiórkę portal Amazon.com zorganizował po zamachach terrorystycznych 11 września 2001 - udało się wówczas zebrać 6,8 milionów USD.