Bill Gates rozmawia o tabletach i Steve'ie Jobsie

Bill Gates udzielił godzinnego wywiadu, w którym odpowiedział na szereg pytań związanych z tabletami. Odniósł się też do sukcesów swojego przyjaciela, Steve'a Jobsa, przyznając, że "wykonał on fenomenalną pracę, zarówno kiedy razem współpracowali, jak i kiedy rywalizowali, co zasługuje na pamięć".


W wywiadzie prowadzonym przez Charliego Rose'a Bill Gates bardzo chwalił swojego wieloletniego rywala i jednocześnie przyjaciela Steve'a Jobsa za sukces jaki odniósł tablet iPad. Przyznał jednak, że pewien w tym udział miał pakiet sprzętowy i programowy, który opracowali wspólnie. Jednocześnie nieco rozgrzeszył swoją firmę twierdząc, że nie odniosła ona sukcesu z Tabletami PC, gdyż po prostu wówczas było jeszcze za wcześnie na tego typu urządzenia.

"Było jednak kilka rzeczy, które mogliśmy zrobić inaczej, aby wczesne tablety z Windows odniosły sukces" - uderzył się też jednak w pierś Gates.

Tablety Surface

W odniesieniu do pierwszych tabletów Microsoftu pracujących pod kontrolą systemu Windows 8 Gates przyznał, że Apple będzie musiało przemyśleć swoje podejście do iPada i jego odrębnego systemu iOS. Zauważył bowiem, że w odróżnieniu od modeli Surface RT i Pro, które cechują się "zupełnie nową formą" , produkty konkurencji (Apple, tablety z Androidem) korzystają ze specyficznego systemu oparacyjnego, który stanowi kompromis pomiędzy użytkowaniem "dotykowym" a niektórymi rodzajami ciężkiej pracy, które wykonują "zwykłe" komputery.

"Możesz mieć w jednym urządzeniu wszystko co ci się podoba w tablecie i wszystko co ci się podoba w komputerze PC" - powiedział Gates.

Przyznał jednocześnie, że chociaż rynek nie obrał jeszcze jakiegoś konkretnego kierunku w odniesieniu do tabletów Surface, mogą one, jeżeli odniosą sukces, wywrzeć na firmę Apple presję, która spowoduje, że zdecyduje się ona na budowę bezpośrednio konkurującego z nimi tabletu.

Szkolnictwo

Warto przy okazji przypomnieć, że we wcześniejszym wywiadzie udzielonym The Chronicle of Higher Education Gates odniósł się również do segmentu edukacyjnego i roli jaką mogą w nim odegrać tablety. Stwierdził wówczas, że w porównaniu do tanich komputerów nie stanowią one dobrego narzędzia, gdyż nie posiadają klawiatury, która pozwala bardziej zagłębić się uczniom w sferze PC.