Bill Gates: rozpoznawanie mowy zastąpi klawiatury

Według Billa Gatesa, w ciągu najbliższych kilku lat klawiatury ustąpią miejsca oprogramowaniu do rozpoznawania mowy. Tak śmiałą tezę postawił na zakończonej niedawno konferencji Intel Developer Forum.

W mowie, którą prezes zarządu Microsoftu wygłosił przed gośćmi odbywającej się w Pekinie konferencji IDF, głównymi punktami była rewolucja technologiczna. Gates podkreślił, że w jego opinii kluczowy będzie tu rozwój bezprzewodowego szerokopasmowego dostępu do Internetu. Według niego, nic nie wskazuje na to, żeby postęp w informatyce i telekomunikacji miał w najbliższych latach zwolnić. "Często pytają mnie, kiedy rewolucja technologiczna się zakończy. Czy rozwój sprzętu i oprogramowania zwolni? Odpowiadam, że nie widzimy jakichkolwiek barier" - powiedział założyciel Microsoftu.

Bill Gates znany jest z tego, że często i chętnie prezentuje swoje zdanie na temat rozwoju technologicznego. Bez wątpienia jego opinie są dokładnie analizowane przez firmy badawcze. Często, jego słowa stają się "kultowymi" cytatami, tysiące razy powtarzane w artykułach prasowych, czy branżowych książkach (Kilka przykładów znajdziecie w tekście: "Wizjonerzy i szarlatani: Bill Gates". Tym razem, Gates stwierdził, że prawdopodobnie w najbliższych latach tradycyjna klawiatura wyparta zostanie przez systemy rozpoznawania mowy. Podkreślił także, iż jego zdaniem, zobaczymy również całkowite połączenie telewizji i Internetu a tradycyjne książki zastąpione zostaną multimedialnymi urządzeniami w stylu Tabletów czy UMPC (Ultra Mobile PC).

"Widzimy dopiero początkowy fragment tego, co sprawić może technologia" - powiedział Gates.