Bill Gates: umysł na miarę Einsteina

Bill Gates został laureatem pierwszej Nagrody Einsteina, przyznawanej od bieżącego roku przez Uniwersytet Hebrajski w Jerozolimie oraz organizację Amerykańscy Przyjaciele Uniwersytetu Hebrajskiego (AFHU).

"Nagroda Einsteina to symbol ciągłości istnienia wielkich umysłów. Jest ona zainspirowana dziedzictwem Alberta Einsteina, jednego z ojców-założycieli naszego uniwersytetu, który zrewolucjonizował ludzkie rozumienie świata" - powiedział profesor Menachem Magidor, rektor uniwersytetu. "Bill Gates jest najbardziej godny tej nagrody. Podobnie jak Einstein jest liderem, który działa zarówno na rzecz postępu, jak i walczy z ludzkim cierpieniem" - dodał profesor.

Z kolei prezes AFHU, George A. Schieren, oświadczył: "Mamy zaszczyt uhonorować Billa Gatesa, który nie tylko zrewolucjonizował przemysł IT, ale wywarł też olbrzymi pozytywny wpływ na życie milionów ludzi na całym świecie. Walczy on z głodem, brakiem środków do życia i zagrożeniami dla zdrowia".

Uniwersytet Hebrajski to najstarszy uniwersytet Izraela. W skład jego pierwszej Rady Zarządzającej wchodzili m.in. Albert Einstein i Zygmunt Freud. Wśród absolwentów uczelni można wymienić prezydenta Mosze Kacawa, premierów Baraka, Szarona i Olmerta, aktorkę Natalie Portman, pisarza Amoza Oza czy trzech noblistów z 2004 roku - Davida Grossa (fizyka), Aarona Ciechanowera i Awrama Herszko (obaj otrzymali nagrodę z chemii).

Gates odbierze nagrodę w grudniu, podczas gali w Nowym Jorku.