Bill Gates w Polsce: Fakty, Mity, Spekulacje

2 lutego 2006 roku - trzecia oficjalna wizyta Billa Gatesa w Polsce. Okazuje się jednak, że w zasadzie od momentu, kiedy informacja o przyjeździe założyciela MS do Polski stała się oficjalna, do mediów trafiają różne, najczęściej nieoficjalne opinie i wiadomości. Wiadomo na pewno, że Gates spotka się z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim. Wiadomo też, że ma w planach konferencję prasową dla zaproszonych dziennikarzy. Wiadomo wreszcie, iż podczas jednodniowego pobytu odbędzie serię spotkań z "informatykami, programistami, specjalistami od bezpieczeństwa systemów IT, laureatami konkursów i programów organizowanych lub wspieranych przez Microsoft". Czego więc nie wiadomo? Otóż poza tymi, szczątkowymi informacjami, reszta to spekulacje.

Gates na okładce magazynu Time

Gates na okładce magazynu Time

Niektórzy twierdzą, że najbardziej prawdopodobną rzeczywistą przyczyną przylotu Billa Gatesa jest chęć ogłoszenia planów budowy w Polsce Centrum Usługowego Microsoftu. Według "Życia Warszawy" miałoby ono obsługiwać wszystkie operacje księgowe koncernu z Redmond. Przedstawiciele giganta nie chcą komentować tych podejrzeń, wiarygodności sprawie dodają jednak ich niektóre wcześniejsze wypowiedzi. Rzecznik polskiego oddziału Microsoftu przyznaje, że firma planuje rozszerzenie działalności w naszym kraju. Także Tomasz Bochenek, były prezes Microsoftu w Polsce (obecnie dyrektor generalny ds. sprzedaży i marketingu na region Europy Środkowo-Wschodniej) w rozmowie z Krzysztofem Frydrychowiczem z tygodnika Computerworld przyznał "W dużych firmach trzeba delikatnie otwierać drzwi i cierpliwie czekać, żeby urodziło się coś dużego. Należy się cieszyć z nawet drobnych rzeczy. Niedługo ogłosimy istotną inicjatywę, do której, mam nadzieję, wydatnie się przyłożyłem. To efekt kilku kroczków zrobionych wcześniej". Prawdę poznamy dopiero podczas wystąpienia Gatesa na oficjalnej konferencji prasowej.

Co ciekawe, zamęt związany z wizytą jednego z najpotężniejszych ludzi świata, prawdopodobnie zaskoczył samych organizatorów, w tym polski Microsoft. Przedstawiciele agencji PR obsługujących wizytę nieoficjalnie przyznali nam, że dużym problemem jest między innymi spotkanie z Prezydentem. Jego Kancelaria w ostatniej chwili przesuwała bowiem termin rozmowy, co dodatkowo potęguje problemy związane z rozplanowaniem logistycznym całego wydarzenia. Niewątpliwe sława Billa Gatesa utrudnia całą sytuację, sprawiając, iż zapewnienie mu bezpieczeństwa wymaga nadzwyczajnych środków. Zapewne przedstawiciele firmy, jak i sam zainteresowany, woleliby uniknąć sytuacji podobnej do "tortowego zamachu" (jak stało się to na przykład w 1998 roku w Brukseli). Jeżeli spojrzeć na komentarze, pojawiające się w Internecie, można odnieść wrażenie, że także w Polsce wielu jest ludzi, którzy takim herostratejskim ruchem chcieliby zaistnieć, choćby na chwilę.

Bill Gates w Polsce i Microsoft w pigułce: www.pcworld.pl/bg

Bill Gates w Polsce i Microsoft w pigułce: www.pcworld.pl/bg

O przebiegu wizyty założyciela Microsoftu będziemy informować na bieżąco. Przypominamy, że już niedługo, do jednego z naszych czytelników najprawdopodobniej trafi książka "Droga ku Przyszłości" (ang. "The Road Ahead") podpisana przez samego autora - Billa Gatesa. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy także do przeczytania wywiadu, jaki reporterzy IDG przeprowadzili na tegorocznych targach CES: "Ballmer i Gates: Nasze narzędzia sa najlepsze na świecie"

Bezpieczeństwo IT według Billa Gatesa (wypowiedź na konferencji)
Bill Gates na konferencji

Bill Gates na konferencji

W trakcie przemowy Bill Gates omawiał kwestie szeroko pojętego bezpieczeństwa. Mówił nie tylko o kradzieży tożsamości - do działu "bezpieczeństwo" wciągnął również informacje na temat spamu.

Naczelny architekt oprogramowania podkreślał, że po instalacji Service Packa 2 możliwość zarażenia systemu Windows zmniejszyła się piętnastokrotnie. Wzmiankował też, iż firma inwestuje olbrzymie kwoty w utrzymanie poziomu bezpieczeństwa w Sieci.

Automatyczne skanowanie kodu i wyszukiwanie słabości pozwala na zmniejszenie liczby potencjalnych dziur.

Znaczącym krokiem na drodze ku bezpieczniejszym komputerom ma być Windows Vista, która - jak oczekuje Gates - będzie cieszyła się olbrzymim powodzeniem. Dla przykładu: wiadomości elektroniczne w Windows Vista będą funkcjonowały na niskim poziomie bezpieczeństwa. Nie dojdzie zatem do sytuacji, w której otwarcie załącznika może spowodować zarażenie komputera wirusem czy koniem trojańskim.

Co ciekawe, były prezes Microsoftu podkreślił, że "twórcy innych przeglądarek" zauważyli, źe problemy bezpieczeństwa zaczynają stawać się widoczne, gdy aplikacja zdobywa popularność. Nie padło jednak słowo "Firefox".

Wszystkie informacje na temat wizyty Billa Gatesa w Polsce, ciekawostki na temat Microsoftu, garść zabawnych filmów nadesłanych przez naszych czytelników a także sylwetkę, najciekawsze cytaty i filmy nakręcone przez redakcję PCWK Online z okazji wizyty i wcześniejszych wydarzeń związanych z tym tematem znajdziecie w naszej specjalnej sekcji tematycznej PC World Online: Bill Gates w Polsce.

Aktualizacja: 02 lutego 2006 20:21

O Centrum Inżynierii Oprogramowania rozmawiamy z Tomaszem Bochenkiem, dyrektorem generalnym ds. sprzedaży i marketingu na region Europy Środkowo-Wschodniej

PCWK Online: Czym konkretnie będzie się zajmować owe centrum?

Tomasz Bochenek: Wsparciem i rozwojem wewnętrznych aplikacji systemów, które są wykorzystywane przez Microsoft. Na początku ich działalność będzie dotyczyła Europy ale oczywiście docelowo zakładamy możliwość, że to centrum będzie się zajmować aplikacjami na całym świecie.

Bill Gates powiedział, że centrum do końca roku zatrudniać będzie 40 osób. Znane są już dalsze plany rozwoju tego centrum?

Tomasz Bochenek: Naturalnie dalsze plany zależały będą od powodzenia pierwszego etapu natomiast wstępna ocena naszych potrzeb wskazuje, że w centrum znajdzie zatrudnienie kilkaset osób.

Kto zostanie szefem Centrum?

Tomasz Bochenek: Tego jeszcze nie wiadomo.

Czy rekrutacja przeprowadzana będzie głównie w Polsce?

Tomasz Bochenek: Tak, zakładamy, że pracownikami będą przede wszystkim Polacy.

Aktualizacja: 02 lutego 2006 16:28

Do zapowiadanego spotkania Billa Gatesa z Lechem Kaczyńskim nie doszło z powodu choroby Prezydenta RP - spotkanie w Pałacu Prezydenckim prowadzi profesor Michał Kleiber (funkcję gospodarza pełni szef kancelarii Prezydenta RP, Andrzej Urbański). Naczelny Architekt Oprogramowania Microsoftu wyraził zadowolenie z faktu, iż koncern może poszerzać działalność w Polsce oraz zapowiedział utworzenie w naszym kraju ośrodka "regional solution and engineering center", w którym do końca roku zatrudnienie znajdzie ok. 40 osób (obecnie koncer zatrudnia w Polsce ok. 150 osób). Centrum Inżynierii Oprogramowania ma wspomagać biura Microsoftu w Europie, Afryce i na Bliskim Wschodzie - zapewniać obsługę techniczną systemów i aplikacji biznesowych wykorzystywanych przez koncern i jego partnerów z regionu EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka). B. Gates poinformował, iż jednym z głównych zadań centrum będzie usprawnienie współdzielenia danych pomiędzy oddziałami Microsoftu i ponad 3 tysiącami jego partnerów.

Ośrodek ten stanie się piewszym na świecie Centrum Doskonalenia Microsoft SharePoint.

"Polsce panuje klimat sprzyjający inwestycjom - rozwija się przemysł, polepsza infrastruktura. Polska ma doskonale wykształconych informatyków i specjalistów z wielu dziedzin. Informatyka jest siłą napędową rozwoju gospodarczego w Europie Środkowowschodniej, a Microsoft planuje długofalowe inwestycje w tym regionie" - przekonywał B. Gates.

B. Gates podkreślił również znaczenie współpracy z międzynarodowymi partnerami w zakresie e-governmentu oraz kontaktów ze studentami i światem nauki.

Aktualizacja: 02 lutego 2006 14:23
Bill Gates na konferencji w hotelu Bristol

Bill Gates na konferencji w hotelu Bristol

W hotelu Bristol odbyło się spotkanie poświęcone bezpieczeństwu systemów informatycznych. Spotkanie rozpoczął Bill Gates. Wystąpił on z 20 minutową przemową na temat przyszłości zabezpieczeń. Według niego, znaczenia nabierać będzie przede wszystkim zapewnienie należytej ochrony przed nieautoryzowanym dostępem. Andrzej Zaremba, Security Program Manager z polskiego oddziału Microsoftu, zapowiedział zaś rozpoczęcie programu Akademia Bezpieczeństwa Microsoft, mającego na celu rozpowszechnianie wiedzy na temat bezpieczeństwa systemów informatycznych (zapraszamy także do lektury wywiadu z A. Zarembą, który został opublikowany na naszych łamach).

W spotkaniu tym wzięły udział m.in. osoby posiadające tytuł Microsoft Most Valuable Professional, jak również studenci najlepszych polskich uczelni zarządzający grupami .NET i zwycięzcy konkursów Mistrz.NET i Strażnik Systemu. Bill Gates przedstawił wizję rozwoju oprogramowania, zwrócił też uwagę na rosnącą rolę nowych technologii w domu i w biurze. Wyrażał się z uznaniem o członkach środowisk internetowych, dysponujących szeroką wiedzą na temat produktów i technologii Microsoftu, obiecał też dalsze wsparcie dla lokalnych społeczności informatyków i programistów.


Zobacz również