Bill Gates zakłada kolejną, trzecią już spółkę

Bill Gates jest zafascynowany rozwojem nowoczesnych technologii - nie tylko IT. Po odejściu z Microsoftu założył spółkę, której nadrzędnym zadaniem ma być wspieranie innowacyjnych projektów technicznych.

Od 1 lipca br. Bill Gates nie jest już prezesem Microsoftu. W maju zapowiadał, że zajmie się działalnością charytatywną w ramach fundacji Bill & Melinda Gates Foundation. Nie oznacza to jednak, że jeden z największych wizjonerów świata nowoczesnych technologii zarazem, nie zamierza już angażować się w prace nad ich rozwojem. Według nieoficjalnych informacji William Henry Gates III zamierza jednak przeznaczyć część swojego majątku na badania naukowe. Najprawdopodobniej nie będą one bezpośrednio związane z branżą IT.

Fundacja Bill & Melinda Gates Foundation jest największą na świecie organizacją charytatywną. Wspiera finansowo liczne afrykańskie kraje. Z jej środków finansowane są również badania nad AIDS i chorobami nowotworowymi. Tymczasem liczne źródła podają, że Gates niedawno zarejestrował nową spółkę - bgC3. Według nieoficjalnych informacji, firma ma zajmować się m.in. koordynacją naukowych projektów technicznych wspieranych finansowo przez miliardera.

Możliwe również, że przy pomocy bgC3 Gates chce zrealizować własne plany naukowe, których nie udało mu się spełnić w . Już w czerwcu br. Bill Gates zainwestował pokaźną kwotę w rozwój alternatywnych źródeł energii. Wspiera też m.in. badania mające na celu stworzenie tzw. czystego reaktora jądrowego, który w procesie uzyskiwania energii nie produkowałby niebezpiecznych odpadów.

Mimo tego, że Bill Gates nie jest już najbogatszym człowiekiem nie świecie, to jego majątek szacowany na 57 mld USD jest wciąż imponujący. Nawet ułamek tej kwoty może stanowić potężny zastrzyk finansowy, zwłaszcza dla małych firm zajmujących się rozwojem nowatorskich technologii. Szczególnym zainteresowaniem Gatesa cieszą się nowoczesne technologie z pogranicza informatyki i biologii oraz energetyki. Wielokrotnie powtarzał jednak, że jest gotowy wspomóc każdy innowacyjny projekt techniczny i finansowy zwrot z inwestycji nie jest najważniejszy.

Więcej:

Co Bill Gates będzie robil na emeryturze

Co czeka Microsoft na emeryturze Gatesa

Bill Gates ostatni raz publicznie jako etatowy pracownik MS

Bill Gates o przyszlo ci zastosowan IT