Bill Gates znów najbogatszym człowiekiem świata

Współzałożyciel Microsoftu wrócił na pierwsze miejsce przygotowywanej corocznie przez magazyn Forbes listy najbogatszych ludzi świata. Majątek Billa Gatesa wyceniany jest na ok. 40 miliardów dolarów.

Majątek Gatesa skurczył się w porównaniu z ubiegłym rokiem o 18 mld. dolarów, lecz mimo wszystko udało mu się odzyskać pierwszą pozycję w zestawieniu Forbesa - z aktywami innych miliarderów światowy kryzys obszedł się równie brutalnie. Jeszcze rok temu ludzi z majątkiem idącym w miliardy dolarów było 1125, podczas gdy najnowsze notowanie uwzględnia ich 793. Średnio, portfel każdej z wymienionych na liście osób przez rok schudł o 3 mld. dolarów. Łączna wysokość strat sięga 2 bilionów USD. Najwięcej miliarderów (55) ubyło w Rosji.

Bill Gates znów najbogatszym człowiekiem świata

Bill Gates zbiedniał, ale i tak jest najbogatszy na świecie

Przypomnijmy, iż w ubiegłorocznym notowaniu Forbesa za największego krezusa uznany został Warren Buffet, przedsiębiorca i filantrop. Za nim uplasował się Meksykanin Carlos Slim, działający w branży telekomunikacyjnej, zaś Gates był dopiero trzeci. Warto zaznaczyć, że współzałożyciel Microsoftu został wtedy "zdetronizowany" po raz pierwszy od 13 lat.

Zeszłoroczny lider spadł teraz na drugie miejsce, tracąc jeszcze więcej niż Gates, bo aż 25 mld. USD - jego obecny majątek szacowany jest na 37 mld.

Jedynym Polakiem na liście jest Zygmunt Solorz-Żak, właściciel m.in. Polsatu (1 mld USD). Rok temu naszych rodaków na liście Forbes było sześciu.

Więcej informacji: Forbes Magazine