Binance badane pod kątem prania pieniędzy

Największa na świecie platforma do kupowania i sprzedawania kryptowalut jest badana przez Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych i Internal Revenue Service.

Binance badane pod kątem prania pieniędzy

Platforma Binance

Jak czytamy w raporcie Bloomberg News, rząd USA prowadzi śledztwo wobec platformy Binance pod kątem wykorzystywania kryptowalut, takich jak Bitcoin i Ethereum, do prania pieniędzy i innych nielegalnych działań. Dyrektor generalny Binance, Changpeng Zhao, zasugerował, że Bloomberg przedstawia błędną historię na temat całej sytuacji. Nie potwierdzając bezpośrednio tej historii, Zhao napisał na Twitterze, że jego firma „współpracowała z organami ścigania w walce z nieuczciwymi graczami”. Nie jest to jasne, ale wciąż całkowicie możliwe, że Binance może współpracować z amerykańskimi organami ścigania, podczas gdy nadal jest przedmiotem śledztwa prowadzonego przez IRS i Departament Sprawiedliwości.

Binance badane pod kątem prania pieniędzy

Kryptowaluta Bitcoin

Binance jest oficjalnie zakazane w USA, ponieważ sprzedaje papiery wartościowe, które nie są zarejestrowane przez amerykańskie organy regulacyjne. Jedyną przeszkodą w uzyskaniu konta przez Amerykanów, jak wskazywał w przeszłości portal z wiadomościami kryptograficznymi The Block, jest kliknięcie przycisku, aby potwierdzić, że nie jest się Amerykaninem. To trochę jak strona pornograficzna, na której użytkownicy klikają przycisk, potwierdzając, że mają ukończone 18 lat.

Platforma Binance została założona w Chinach, ale w 2017 roku przeniosła swoją działalność poza ten kraj po tym, jak CCP zakazał wielu aspektów handlu kryptowalutami. Według Bloomberga, firma ma podobno biuro w Singapurze, ale obecnie jest zarejestrowana na Kajmanach. Jest to kontrolowane przez Brytyjczyków terytorium, gdzie wiele firm zakłada przedsiębiorstwa, choćby na papierze, aby uniknąć płacenia podatków. W przygotowanym oświadczeniu online, Binance podaje, że „traktuje swoje zobowiązania prawne bardzo poważnie i współpracuje z organami regulacyjnymi i organami ścigania”. „Ciężko pracowaliśmy, aby zbudować solidny program zgodności, który zawiera zasady przeciwdziałania praniu pieniędzy i narzędzia wykorzystywane przez instytucje finansowe do wykrywania i reagowania na podejrzane działania” - czytamy w dalszej części oświadczenia.