Binarne przesyłki

Sprzedawanie produktów w postaci cyfrowej będzie stanowić niedługo znaczną część obrotu firm internetowych, oferujących nagrania muzyczne, oprogramowanie czy książki.

Według analiz firmy Forrester Research, dystrybucja produktów kanałami cyfrowymi (Internet) w ciągu najbliższych lat znacznie zyska na popularności. Obecnie tylko 3% wszystkich sprzedawanych w Internecie towarów stanowią produkty, które nabywcy po prostu pobierają z sieci na dysk twardy własnego komputera. Przewiduje się, iż do 2004 r. obroty rynku "cyfrowej dystrybucji" osiągną wartość 2,9 mld USD. Zdaniem Forrester Research, największy wzrost będzie można zaobserwować w przypadku rynku muzycznego.

W 1999 r. użytkownicy pobrali z sieci utwory za ok. 1 mln USD, co i tak stanowi zaledwie 0,1% ogólnej wartości sprzedaży muzyki za pomocą Internetu. Za ok. 3, 4 lata zakupy poprzez pobieranie plików muzycznych z sieci staną się na tyle powszechne, że ten sposób dystrybucji przyniesie koncernom muzycznym obroty przekraczające 1 mld USD. Drugą z najpopularniejszych grup produktów pobieranych z sieci stanowić będzie oprogramowanie. W ten sposób dystrybuowanych będzie ponad 40% sprzedawanych w Internecie aplikacji. Analitycy Forrester Research przewidują także, iż w 2004 r. ponad 13% książek oferowanych przez internetowe sklepy będzie kupowanych w postaci cyfrowej.

Więcej informacji: www.forrester.com