Binarny nauczyciel

Komputer stał się nieocenionym narzędziem wspomagającym edukację. Przedstawiamy test zestawów komputerowych w cenie do 3500 zł, które mogą stać się nieodzowne w zdobywaniu i poszerzaniu wiedzy.


Komputer stał się nieocenionym narzędziem wspomagającym edukację. Przedstawiamy test zestawów komputerowych w cenie do 3500 zł, które mogą stać się nieodzowne w zdobywaniu i poszerzaniu wiedzy.

Komputer dla ucznia czy studenta powinien zapewniać komfort pracy (ergonomiczność, odpowiednia wydajność pracy z pakietami biurowymi itp.) oraz dużą funkcjonalność (urządzenia peryferyjne, multimedia, Internet itp.). Dlatego nie zawsze warto inwestować w najnowszy procesor kosztem wielkości pamięci, napędu DVD czy przekątnej monitora. A przed takim dylematem stanie na pewno wiele osób, zwłaszcza mających ograniczone możliwości finansowe. Jednak komputery oferuje wiele firm, a ich oferta jest tak różnorodna, że nawet przyjmując 3500 zł za górną granicę cenową, nietrudno będzie znaleźć zestaw komputerowy odpowiedni do potrzeb.

Jednym z ważniejszych elementów zestawu, wpływającym na komfort pracy użytkownika, jest monitor. Optymalny będzie monitor o przekątnej kineskopu 17 cali, jednak powinien generować obraz w rozdzielczości 1024x768, przy co najmniej 85 Hz odświeżaniu ekranu. Powyższe parametry zapewnią minimum komfortu pracy oraz zapobiegną późniejszym wizytom u okulisty. Jednak przy takim ograniczeniu finansowym bardzo rzadko można spotkać zestawy wyposażone w monitory o większej przekątnej. Oczywiście ważne jest też, aby samemu wybrać odpowiedni model monitora w zestawie i przed zakupem móc włączyć i sprawdzić jakość obrazu.

Wydajność

Kolejnym czynnikiem wpływającym na komfort pracy jest odpowiednio wysoka wydajność zestawu. Aplikacje biurowe, edukacyjne oraz najnowsze systemy operacyjne wymagają coraz lepszych komputerów. Do najważniejszych podzespołów decydujących o komforcie użytkowania tych aplikacji zaliczają się: procesor oraz wielkość zainstalowanej pamięci operacyjnej (RAM).

Kupując procesor, masz do wyboru dwie firmy: AMD i Intel (pozostałe obecne na rynku są znacznie słabsze). Obie mają bardzo bogatą ofertę produktów, mają także swoich zwolenników oraz przeciwników. W teście PC Mark 2002 procesory AMD Athlon XP 2000+ oraz Intel Pentium 4 2000 MHz uzyskały bardzo zbliżone wyniki, a różnice mieściły się w granicach błędu (zestaw Mikrotech K-Siedem II z procesorem AMD Athlon 2000+ otrzymał 4964 pkt, Proabit P-2002 z Intel Pentium 4 2000 - 4895 pkt). Oczywiście nie odnosi się to do wszystkich modeli obu firm, gdyż procesory o tej samej prędkości nie zawsze mają taką samą wydajność. Wybierając AMD, pamiętaj o odpowiednim chłodzeniu procesora, gdyż jednostki te łatwiej ulegają spaleniu niż modele konkurencji.

Uwzględniwszy obecne ceny procesorów oraz wyniki testów różnych konfiguracji komputerów, można wysnuć wniosek, że minimum zestawu powinien stanowić procesor o prędkości 1 GHz. Natomiast jednostka o prędkości powyżej 1,5 GHz będzie mocną podstawą komputera na dłuższy czas.

Równie ważna jest wielkość pamięci RAM. Im więcej pamięci, tym rzadziej system korzysta z twardego dysku, a co za tym idzie, tym wydajniej pracują coraz bardziej pamięciożerne systemy i aplikacje biurowe. Niezbędne minimum to 128 MB, ale dopiero 256 MB pozwoli na komfortowe korzystanie z najnowszego systemu Windows XP i oprogramowania do edycji tekstu czy grafiki. Bardzo dobrym przykładem wpływu wielkości zainstalowanej pamięci na wydajność jest porównanie zestawów Mikrotech K-Siedem II (256 MB pamięci) i Proabit Sport A-2002 (128 MB). Oba komputery, wyposażone w taki sam procesor, osiągnęły różne wyniki w teście SySMark 2001. O ile w teście aplikacji internetowych różnica była niewielka (7-punktowa przewaga Mikrotechu), o tyle w teście aplikacji biurowych zwiększyła się do 34 pkt (miała na to wpływ również, choć w dużo mniejszym stopniu, szybkość dysku K-Siedem II). Podsumowując, stara zasada, że pamięci nigdy za wiele, nie straciła aktualności. Nie samą nauką człowiek żyje i czasami potrzebuje chwili relaksu. Powinna go zapewnić odpowiednio wydajna karta graficzna. Oczywiście nie jest to najważniejszy element komputera, jednak ceniony tylko nieco mniej od wydajnego procesora. Wiadomo, chodzi o gry. Czy w cenie do 3500 zł znajdzie się konfiguracja sprzętowa odpowiednio wydajna, by poradzić sobie z najnowszymi grami?

Takich komputerów było kilka, od modelu Prezydent firmy PTR, poprzez zestawy Mikrotech K-Siedem II i NTT Kantata, które osiągnęły w teście 3DMark 2001 SE wyniki grubo powyżej 5000 pkt. Wszystkie wymienione zestawy oraz pięć kolejnych modeli, które uzyskały wyniki powyżej 2900 pkt, były wyposażone w wydajne karty graficzne (GeForce3 Ti200, GeForce4 420,440, ATI Radeon 7500 PRO) oraz procesory o taktowaniu powyżej 1,5 GHz.

Funkcjonalność

Chcąc korzystać z aplikacji multimedialnych, trzeba zadbać, aby komputer wyposażony został w kartę dźwiękową i napęd optyczny, najlepiej z możliwością odczytywania płyt DVD, oraz modem, który pozwoli się połączyć z Internetem. Trzeba pamiętać również o odpowiedniej wielkości twardego dysku, który dla wygody użytkownika nie powinien być mniejszy niż 40 GB. Wtedy miejsca nie powinno zabraknąć.

PTR Prezydent

Nie mieliśmy żadnych wątpliwości, któremu zestawowi przyznać znaczek "Najlepsza wydajność". Wyniki testów PCMark 2002, 3DMark 2001 SE oraz SysMark 2001 mówiły same za siebie. Warto więc zwrócić uwagę na przewagę Prezydenta nad konkurentami. Podczas testu procesora przy użyciu aplikacji PC Mark 2001 uzyskany wynik był o ponad 1000 pkt wyższy od wyniku najbliższego konkurenta, Opimus Young, a w testach SySMark 2001 (aplikacje internetowe i biurowe stanowiące sedno pomiaru wydajności komputerów dla osoby uczącej się) uzyskany wynik był lepszy o prawie 40 punktów. Na tak wysokie wyniki w testach wydajności wpływ miała bardzo mocna konfiguracja sprzętowa. PRT Prezydent to przede wszystkim: bardzo wydajny procesor Intel Pentium 4 o taktowaniu 2,53 GHz, karta graficzna oparta na nowym układzie graficznym NVIDII GeForce 4 MX 440 wyposażona w 64 MB pamięci, szybki, 60-gigabajtowy twardy dysk oraz 256 MB pamięci.

Komputer nie został wyposażony w żadne urządzenie peryferyjne typu drukarka czy też skaner, co wydaje się zrozumiałe przy tej cenie. Żeby jej nie przekroczyć, producent nie zaopatrzył również Prezydenta w modem. Jednakże zestaw nie został pozbawiony wszystkich cech wpływających na funkcjonalność. Ma napęd DVD oraz kartę dźwiękową zintegrowaną z płytą główną. Dodatkowo karta graficzna ma wyjście TV-Out, co na pewno znacznie poszerza zastosowania multimedialne.

Podsumowując: PTR Prezydent to perełka w swojej klasie pod względem wydajności. Za 3500 zł otrzymujemy komputer, w którym główny nacisk położono na wydajność kosztem mniejszych możliwości, jednak zachowano umiar i nie ograniczono zbytnio funkcjonalności, co umożliwiło uzyskanie pierwszego miejsca w naszym teście.

Informacje PTR, tel. (22) 8407340

http://www.ptr.pl

Cena 3499 zł

JTT ADAX sBravo C1200X40

Drugie miejsce zajął komputer o całkowicie odmiennej konfiguracji niż zwycięzca naszych testów. Tym razem główny nacisk położono nie na wydajność zestawu, ale na jego funkcjonalność. Wysoka ocena możliwości (osiem punktów na dziesięć możliwych do zdobycia), to zasługa wyposażenia w takie peryferia, jak drukarka atramentowa HP deskJet 845c i skaner Genius Color-Page-Vivid 3X. A te urządzenia mogą się przydać m.in. w codziennym odrabianiu prac domowych. Ponadto dzięki wbudowanej karcie dźwiękowej, napędowi DVD oraz dołączanym głośnikom bez problemu można korzystać z aplikacji multimedialnych. Producent dołącza również modem, dzięki czemu dostęp do Internetu jest zapewniony. Całości dopełnia monitor o przekątnej 17 cali oraz szybki twardy dysk Seagate ST340016A o pojemności 40 GB.

Adax Bravo wyposażono w kompletny pakiet oprogramowania: biurowego (Microsoft Works 2000), edukacyjnego (Encyklopedia PWN Millenium, program do nauki angielskiego Let's start, wielkie encyklopedie kultur starożytnych: Egipt, Grecja, Rzym) oraz program antywirusowy (AntiViren Kit). Dodatkowo producent dołącza programowy odtwarzacz DVD PowerDVD.

Słabą stroną zestawu jest wydajność - w tej kategorii Adax Bravo znalazł się dopiero na piętnastym miejscu. Powodem jest procesor - stosunkowo wolny w porównaniu do konkurencyjnych modeli. Jednakże przy tak bogatym dodatkowym wyposażeniu konfiguracja wydaje się optymalna, co potwierdza ocena końcowa.

Małym minusem jest jednoczęściowa obudowa, o wiele mniej praktyczna niż powszechnie już stosowane obudowy trzyczęściowe.

Informacje JTT Computer tel. (71) 3475800

http://www.jtt.com.pl

Cena 3499 zł