Binarny przyjaciel

Coraz częściej najnowsze procesory i karty graficzne stają się standardem wyposażenia domowego komputera. Oczywiście na to, z jakich komponentów będzie się składała nowa maszyna, wpływa przede wszystkim zasobność Twojego portfela.


Coraz częściej najnowsze procesory i karty graficzne stają się standardem wyposażenia domowego komputera. Oczywiście na to, z jakich komponentów będzie się składała nowa maszyna, wpływa przede wszystkim zasobność Twojego portfela.

SPROSTOWANIE Z powodu niewłaściwych danych dotyczących konfiguracji i cen, podanych przez jednego z producentów uwzględnionych w teście komputerów dla ucznia  w wydaniu PCWK 11/2002, zmianie ulega końcowa klasyfikacja i przyznane wyróżnienia. Zwycięzcą testu jest komputer AGE compage Real A17+DV. Aktualne wyniki testu komputerów z wydaniu PCWK 11/2002 przedstawiają się następująco: Wszystkich Czytelników i pozostałych Producentów bardzo przepraszamy. Jednocześnie informujemy, że opublikowane wówczas dane były wcześniej dwukrotnie zweryfikowane. W następnym wydaniu opublikujemy łącznie klasyfikację TOP 10 komputerów dla ucznia oraz domowych.

SPROSTOWANIE Z powodu niewłaściwych danych dotyczących konfiguracji i cen, podanych przez jednego z producentów uwzględnionych w teście komputerów dla ucznia w wydaniu PCWK 11/2002, zmianie ulega końcowa klasyfikacja i przyznane wyróżnienia. Zwycięzcą testu jest komputer AGE compage Real A17+DV. Aktualne wyniki testu komputerów z wydaniu PCWK 11/2002 przedstawiają się następująco: Wszystkich Czytelników i pozostałych Producentów bardzo przepraszamy. Jednocześnie informujemy, że opublikowane wówczas dane były wcześniej dwukrotnie zweryfikowane. W następnym wydaniu opublikujemy łącznie klasyfikację TOP 10 komputerów dla ucznia oraz domowych.

Kiedy miesiąc temu zaczynaliśmy testować komputery dla uczniów, kosztujące do 3500 zł (z monitorem i systemem), nie oczekiwaliśmy, że będą w nich zastosowane najnowsze rozwiązania technologiczne. Mile się wówczas rozczarowaliśmy. Cztery zestawy miały przynajmniej dwugigahercowy procesor, w tym jeden (Optimus Young DX 400 BTS) wyposażony został w procesor o taktowaniu 2,4 GHz. Więcej nowinek spodziewaliśmy się w komputerach kosztujących do 5500 zł. Jak się okazało, w większości wypadków oczekiwania nasze były uzasadnione.

Z piętnastu przetestowanych komputerów tylko dwa zestawy firmy Notcom, Beta P1,8 i Alfa A1,8, wyposażone zostały w procesory o taktowaniu poniżej 2 GHz (Intel Pentium 4 1,8 GHz i AMD Athlon XP 1,8+ GHz). Dwa komputery JTT, ADAX sBRAVO C2000X40 oraz Zeto ZETOS PRO C 2.00, korzystały z mniej wydajnych, a co za tym idzie wolniejszych procesorów - Intel Celeron 2 GHz. Oczywiście nie brakowało również innych nowinek. Dwa zestawy, JTT ADAX sBRAVO W2533X40 i Komputronik Geo-PC Power4U P4253CD/40, korzystały z kart graficznych opartych na najnowszych i bardzo wydajnych układach graficznych firmy ATI (ATI Radeon 9700 Pro), wyposażonych w 128 MB pamięci, co zaowocowało bardzo wysokimi wynikami w teście wydajności przetwarzania grafiki 3D. Jeden zestaw, JTT ADAX sBRAVO C2000X40, wyposażono również w nowszy, ale wolniejszy procesor graficzny ATI Radeon 9000 Pro, dysponujący 64 MB pamięci.

Kolejnymi nowościami były płyta główna Gigabyte GA8PE667 Ultra/Pro z nowym chipsetem i845PE (obsługa pamięci DDR PC2700), w którą wyposażono zwycięski zestaw JTT ADAX sBRAVO W2533X40, oraz płyta główna Gigabyte GA-7VAXP z chipsetem VIA KT400 (AGPx8, obsługa pamięci DDR PC3200) w komputerze Komputronik Geo-PC Uran Gamer AX22C/ 40.

Nie tylko najnowsze podzespoły stanowią o atrakcyjności zestawu. Bardzo ważne jest umiejętne dobranie poszczególnych elementów, żeby zestaw cechował się wysoką wydajnością, dużymi możliwościami oraz zapewniał pożądaną funkcjonalność. Wysoką wydajność zapewnia kilka elementów. Po pierwsze, szybki procesor, najlepiej o prędkości powyżej 1,5 GHz (zalecamy procesory o taktowaniu 2 GHz, które mają bardzo dobry stosunek wydajności do ceny).

Jeżeli zdecydujesz się na procesor firmy AMD, nie zapomnij o odpowiednio wydajnym chłodzeniu. Idealne rozwiązanie w komputerze Geo-PC Uran Gamer AX22C/40 zastosował Komputronik, wyposażając go w bardzo wydajny zestaw chłodzący Thermaltake Volcano 7+ z regulacją prędkości wentylatora (3000/ 4800/6000 obr.min).

Oczywiście procesor to nie wszystko. Kupując komputer, zwróć też uwagę na to, jaką ilością pamięci dysponuje. Obecnie standardem staje się 256 MB RAM, a każde jej powiększenie zwiększy komfort korzystania z pakietów biurowych oraz aplikacji graficznych i multimedialnych. Tylko jeden komputer Zeto ZETOS PRO P4 2.53, dysponował pamięcią o pojemności 512 MB, natomiast pozostałe wyposażono w 256 MB. Jedenaście komputerów miało pamięci typu DDR SDRAM o efektywnym taktowaniu 266 MHz (PC2100), a tylko w czterech wykorzystano szybsze moduły, o efektywnym taktowaniu 333 MHz (PC2700). Jeżeli zdecydujesz się na szybsze moduły DDR PC2700, zwróć uwagę na to, czy płyta główna obsługuje dany standard (DDR PC2700 oficjalnie obsługują m.in. chipsety VIA KT333, VIA KT400, VIA P4X333, Intel i845PE i SiS 645DX).

Oczywiście komputer domowy powinien również bardzo wydajnie przetwarzać grafikę 3D. Jednym z elementów, który ma na to największy wpływ, jest karta graficzna. Odpowiednio wydajny układ graficzny pozwoli bardzo długo cieszyć się najnowszymi grami. W poprzednim teście komputerów w cenie do 3500 zł, dla osób uczących się, wynik powyżej 5000 pkt uzyskany w programie 3DMark2001 SE wydawał się zadowalający, ale od komputerów, których cena grubo przekracza 4000 zł, oczekujemy znacznie więcej. Dlatego do testu komputerów domowych wykorzystaliśmy program Codecreatures Benchmark Pro, który podczas testowania wykorzystuje wszystkie nowinki technologiczne nowych kart i podnosi poprzeczkę do poziomu gier, których można się spodziewać dopiero za kilkanaście miesięcy. W tej próbie od razu odpadło trzech słabeuszy: Vobis Highscreen Power 4600-2466V, Optimus Young DX 400 oraz MSD PC Bird Rapid, czyli komputery wyposażone w karty graficzne oparte na układzie NVIDII GeForce4 MX440, które nie spełniły wymagań, jakie stawiał przed nimi program testowy (brak obsługi PixelShaders w wersji 1.1).

Najwydajniejsze w przetwarzaniu grafiki 3D okazały się komputery wyposażone w karty graficzne oparte na najnowszym i najszybszym układzie ATI Radeon 9700 PRO, taktowanym zegarem 325 MHz, ze 128 MB pamięci (efektywne taktowanie 620 MHz). Dla porównania: taktowanie procesora graficznego GeForce4 Ti 4600 konkurencyjnej firmy wynosi 300 MHz, a pamięci 600 MHz. Karty wyposażone w najnowszy układ ATI Radeon 9700 Pro zdeklasowały rywali, zyskując wyniki o prawie 20 procent wyższe od najbliższych im kart NVIDII GeForce4 Ti 4200 (żaden z komputerów nie był wyposażony w szybszy układ NVIDII, GeForce4 Ti 4600). Jak pokazują liczne testy (patrz test kart graficznych w bieżącym numerze), przewaga ta rośnie w większych rozdzielczościach oraz po włączeniu efektu wygładzania (antyaliasingu). Komputer domowy oprócz wysokiej wydajności aplikacji biurowych, internetowych, do obróbki grafiki czy też przetwarzania obrazu 3D musi również obsługiwać multimedia.

Wydajność i opłacalność

Wydajność i opłacalność

Odtwarzanie filmów DVD, praca z aplikacjami multimedialnymi - edukacyjnymi, informacyjnymi itp. - powinny stanowić standard. Aby temu podołać, komputer musi zostać wyposażony w trzy podstawowe elementy: kartę dźwiękową, czytnik płyt DVD oraz głośniki. Wszystkie testowane maszyny miały karty dźwiękowe (w znacznej większości zintegrowane z płytą główną) oraz - z wyjątkiem ADAX sBRAVO W2533X40 - czytniki płyt DVD. Natomiast tylko 9 zestawów wyposażono w głośniki. Na uwagę pod tym względem zasługuje Zeto ZETOS PRO C 2.00, który ma bardzo dobre głośniki Creative Inspire 5300, pracujące w standardzie 5.1.

Dodatkowe peryferia zwiększają możliwości. Wśród testowanych przez nas tylko cztery zestawy komputerowe, AGE compage Pride A20DVRW, AGE compage Pride Z20DVRW, MSD PC Bird Rapid oraz JTT ADAX sBRAVO C2000X40, wyposażono w drukarkę atramentową i płaski skaner. Z uwagi na ograniczenia cenowe, zarówno drukarki, jak i skanery nie są najlepsze w swojej klasie, jednak do podstawowych zastosowań, takich jak drukowanie tekstów, wykresów czy ich skanowanie, w zupełności wystarczą. Tylko osiem z piętnastu zestawów miało faksmodem. Jego brak w przypadku pozostałych wiąże się z dodatkowym wydatkiem, jaki trzeba będzie ponieść, aby połączyć się z Internetem za pomocą telefonu. Z porównania konfiguracji obecnie testowanych komputerów z konfiguracją komputerów domowych z ostatniego testu, który zamieściliśmy w numerze 3/2002, wyraźnie widać, że szybkie nagrywarki stały się standardem wyposażenia. W obecnym teście większość, bo aż dziesięć z piętnastu przetestowanych komputerów, miało nagrywarki (w dwóch przypadkach użyto napędu typu Combo, czyli połączenia nagrywarki i czytnika płyt DVD). Wiąże się to z ciągłym spadkiem cen napędów CD-RW oraz Combo.

Oceniając funkcjonalność zestawu, zwróć uwagę na to, jaki typ monitora jest dostarczony wraz z komputerem. Obecnie zalecane minimum to monitor o przekątnej 17 cali, pracujący z częstotliwością 85 Hz i więcej.

Taki kineskop powinien Ci zapewnić odpowiedni komfort pracy zarówno podczas korzystania z aplikacji biurowych, jak i gier. W tabeli specyfikacji technicznej poszczególnych komputerów podane są dokładne informacje o modelu oraz producencie monitora.