Biometryczna pamięć flash

Wraz ze stałym spadkiem cen, pamięci flash coraz częściej używane są przez pracowników do kopiowania danych korporacyjnych. Jak zabezpieczać dane przechowywane w takich pamięciach, aby nie zostały one przeczytane lub zmodyfikowane bez odpowiedniej autoryzacji?

Jednym z rozwiązań tego problemu jest interesująca połączenie pamięci masowej z biometryczną technologią uwierzytelniania.

Przykładem może być ClipDrive Bio firmy Memory Expert International. Jest to rodzina pamięci flash z interfejsem USB 2.0, o pojemności: 64 MB, 128 MB, 256 MB, 512 MB, 1 GB, 2 GB i 4 GB, z których każda zawiera zintegrowany czytnik linii papilarnych. Pamięci te mogą być podzielone - w dowolnej proporcji - na sekcje bezpieczne (szyfrowane algorytmem AES) i publiczne (nieszyfrowane). Specjalne oprogramowanie, sterujące dostępem do takich pamięci, pozwala przypisać do urządzenia do pięciu użytkowników z ich odciskami linii papilarnych (rekomendowane są odciski dwóch palców dla każdego użytkownika).

Po podłączeniu urządzenia do portu USB, partycja publiczna rejestruje się natychmiast, co pozwala użytkować te urządzenia w komputerach bez zainstalowanego specjalnego oprogramowania.

W wypadku partycji chronionych do rejestracji partycji niezbędny jest odpowiedni program, zainstalowany w komputerze, i biometryczna identyfikacja linii papilarnych upoważnionego użytkownika.


Zobacz również