Bionaukowcy chcą ożywić mamuta

Czy można wskrzesić wymarłe gatunki? Bionaukowcy mają ambitny, choć nieco przerażający plan.

Bionaukowcy chcą ożywić mamuta

Źródło: pixabay.com

Jedna z firm zajmujących się biotechnologią zapowiedziała wczoraj zamiar przywrócenia wymarłego gatunku mamuta włochatego z powrotem do arktycznej tundry.

Colossal, czerpiąca zyski z partnerstwa z Harvardem, ogłosiła, że ​​jej wysiłki na rzecz deekstynkcji gatunku mogą usytuować działający model przywracania uszkodzonych lub utraconych ekosystemów, a tym samym pomóc spowolnić, a nawet powstrzymać skutki zmian klimatycznych. Dyrektor generalny i współzałożyciel Colossal, Ben Lamm powiedział:

Nigdy wcześniej ludzkość nie była w stanie wykorzystać mocy tej technologii do odbudowy ekosystemów, uzdrowienia naszej Ziemi i zachowania jej przyszłości poprzez ponowne zaludnienie wymarłych zwierząt.

Mamuty włochate wymarły około 4 tys. lat temu. Od dziesięcioleci naukowcy odzyskują kawałki kłów, kości, zębów i włosów, aby wyodrębnić i spróbować zsekwencjonować ich DNA.

Zobacz również:

  • Koniec z lampami. Świecić w domu będą rośliny
  • Zrekonstruowano nagranie ostatniego wilka tasmańskiego

Colossal twierdzi, że połączy zebrane i zsekwencjonowane DNA mamutów włochatych do genomu słoni azjatyckich, aby stworzyć hybrydę słonia i mamuta. Firma zapowiedziała też swoje dalekosiężne plany:

Oprócz przywrócenia starożytnych wymarłych gatunków, takich jak mamut włochaty, będziemy mogli wykorzystać nasze technologie, aby pomóc zachować krytycznie zagrożone gatunki, które są na skraju wyginięcia, i przywrócić zwierzęta, do których śmierci przyczyniła się ludzkość.

Colossal uważa, że przywrócenie mamuta pomoże ożywić arktyczne łąki, regiony istotne w walce ze zmianami klimatu, takimi jak sekwestracja węgla i tłumienie metanu.

Zobacz także: Kosmiczny internet Starlink już w Polsce! Ceny szokują

Źródło: sciencealert.com