BitTorrent - SuprNova idzie do piachu?

Dwa z najpopularniejszych serwisów internetowych zawierających odnośniki torrent - SuprNova.org oraz Torrentbits - na dobre zniknęły z Sieci. Z oficjalnej informacji, umieszczonej na stronie SuprNova.org, nie wynika jednoznacznie, czy powodem zamknięcia serwisów były pozwy ze strony przemysłu muzycznego lub filmowego.

Jak napisali przedstawiciele serwisu SuprNova.org, po wielu okresach przejściowych, w których strona była niedostępna, tym razem zostaje zamknięta na dobre. Jeśli kiedykolwiek serwis powróci, to na pewno nie będzie oferował (tak jak dotychczas) odnośników torrent, z których korzystali użytkownicy sieci BitTorrent. Wiadomość zamieszczona w serwisie Torrentbits ma podobny wydźwięk: "Thanks to all users, uploaders, mods and donors for helping create the best torrent site on the net, but this is where the road ends for us".

Pomimo zawieszenia funkcjonowania serwisu SuprNova.org, jego przedstawiciele obiecują jednak utrzymanie serwerów IRC oraz forum dyskusyjnego, wokół którego skupia się społeczność użytkowników BitTorrenta.

Niestety nie wiadomo, czy powodem zamknięcia SuprNova.org oraz Torrentbits, były pozwy ze strony przemysłu muzycznego lub filmowego, czy też przedstawiciele serwisów wobec ostatnio rozpętanej nagonki na BitTorrenta zdecydowali się zapobiegawczo wycofać.

O zintensyfikowanych działaniach przeciwko operatorom serwerów sieci BitTorrent pisaliśmy więcej w artykule: "BitTorrent - nowy etap walki z filmowymi piratami". O pierwszych pozwach i akcjach można przeczytać więcej w artykule: "BitTorrent przed Temidą" i "Policyjny nalot na bittorrentowy serwis".