BitTorrent dla początkujących

BitTorrent to jeden z popularnych protokołów wymiany i dystrybucji plików. Choć powszechnie kojarzony jest z nielegalnym pobieraniem filmów i muzyki, wyjaśniamy, kiedy jeszcze ma zastosowanie, jak działa i czy warto go użyć.


Polecamy:

Zobacz też:

Więcej informacji:

Protokół BitTorrent nagradza aktywnych. Im więcej plików udostępniamy, tym szybciej sami otrzymamy potrzebne dane.

Protokół BitTorrent nagradza aktywnych. Im więcej plików udostępniamy, tym szybciej sami otrzymamy potrzebne dane.

Tracker to lista plików, zawierająca dane o ich wielkości, szczegółach i liczbie seederów oraz leecherów - osób, które udostępniają choć jeden fragment pliku.

Tracker to lista plików, zawierająca dane o ich wielkości, szczegółach i liczbie seederów oraz leecherów - osób, które udostępniają choć jeden fragment pliku.

Podczas zlotu CodeCon 2002 w San Francisco, Bram Cohen zaprezentował programistom nowy pomysł na łatwy i wydajny transfer plików. Sposób komunikacji i klient o nazwie BitTorrent szybko zaczął rozprzestrzeniać się w sieci.

Czy to jest legalne

Internauci błyskawicznie podchwycili pomysł Cohena i zaczęli stosować program do wymiany plików. Problem w tym, że wraz z darmowym softem i własną twórczością, przesyłali też pliki chronione prawem autorskim.

W tym roku, Uniwersytet w Princeton udostępnił wyniki badań, pokazujące, że tylko jeden procent plików przesyłanych BitTorrentem można uznać za legalne.

Protokół BitTorrenta nie jest jednak niezgodny z prawem. Korzystając z tej sieci, powinniśmy zwyczajnie pamiętać o prawie autorskim (nie pobierać płatnych aplikacji, muzyki itp.). Pomogą w tym m.in. serwery dedykowane legalnym plikom. Popularne wśród nich to ClearBits i LegitTorrents.info.

Jak działa BitTorrent

Normalnie, kiedy pobieramy pliki z sieci, klikamy po prostu link w przeglądarce, a system rozpoczyna ściąganie danych do wybranego katalogu. Serwer, na którym znajdują się pliki, przesyła je do nas, bit po bicie - aż do pobrania całości.

Niestety, przepustowość łącza nie jest darmowa, a za transfer plików trzeba zapłacić. Łatwo wyobrazić sobie, że im większy plik, tym więcej pieniędzy kosztuje jego przesłanie.

Stąd, w serwisach internetowych tak częste są reklamy, z których opłacić można firmę hostingową. A płacić będzie trzeba więcej, odkąd w sieci publikowane są filmy w jakości HD, zdjęcia o wysokiej rozdzielczości i muzyka w wyższej jakości dźwięku.

Pliki w BitTorrent dzielone są na niewielkie fragmenty. Pobierając film, kiedy zbierzemy już kilka kawałków, kontynuujemy pobieranie reszty pliku, ale sami możemy też rozpocząć wysyłanie swoich fragmentów innym użytkownikom.

W ten sposób, kiedy plik z filmem podzielony jest np. na cztery kawałki o nazwie A, B, C i D, proces pobierania jest łatwiejszy i bardziej oszczędny. Załóżmy, że jeden komputer (tzw. seeder) posiada wszystkie 4 pakiety, inny - ma tylko B i C, a trzeci może mieć np. C i D.

Kiedy tylko ściągniesz część A, możesz już dzielić się tym fragmentem z resztą użytkowników. Łącze seedera, który posiada całość, można więc lepiej wykorzystać - pobierając od niego tylko te części, których nie mają pozostali.

Aby pobierać pliki z sieci, potrzebny jest torrentowy klient, czyli coś w rodzaju menedżera pobierania. Musimy też zaopatrzyć się w listę trackerów - stron, które umożliwiają poszukiwanie plików *.torrent.