BitTorrent dla początkujących

BitTorrent to jeden z popularnych protokołów wymiany i dystrybucji plików. Choć powszechnie kojarzony jest z nielegalnym pobieraniem filmów i muzyki, wyjaśniamy, kiedy jeszcze ma zastosowanie, jak działa i czy warto go użyć.


Polecamy:

Zobacz też:

Więcej informacji:

Protokół BitTorrent nagradza aktywnych. Im więcej plików udostępniamy, tym szybciej sami otrzymamy potrzebne dane.

Tracker to lista plików, zawierająca dane o ich wielkości, szczegółach i liczbie seederów oraz leecherów - osób, które udostępniają choć jeden fragment pliku.

Podczas zlotu CodeCon 2002 w San Francisco, Bram Cohen zaprezentował programistom nowy pomysł na łatwy i wydajny transfer plików. Sposób komunikacji i klient o nazwie BitTorrent szybko zaczął rozprzestrzeniać się w sieci.

Czy to jest legalne

Internauci błyskawicznie podchwycili pomysł Cohena i zaczęli stosować program do wymiany plików. Problem w tym, że wraz z darmowym softem i własną twórczością, przesyłali też pliki chronione prawem autorskim.

Zobacz również:

  • Najlepsze darmowe programy do pobierania torrentów

W tym roku, Uniwersytet w Princeton udostępnił wyniki badań, pokazujące, że tylko jeden procent plików przesyłanych BitTorrentem można uznać za legalne.

Protokół BitTorrenta nie jest jednak niezgodny z prawem. Korzystając z tej sieci, powinniśmy zwyczajnie pamiętać o prawie autorskim (nie pobierać płatnych aplikacji, muzyki itp.). Pomogą w tym m.in. serwery dedykowane legalnym plikom. Popularne wśród nich to ClearBits i LegitTorrents.info.

Jak działa BitTorrent

Normalnie, kiedy pobieramy pliki z sieci, klikamy po prostu link w przeglądarce, a system rozpoczyna ściąganie danych do wybranego katalogu. Serwer, na którym znajdują się pliki, przesyła je do nas, bit po bicie - aż do pobrania całości.

Niestety, przepustowość łącza nie jest darmowa, a za transfer plików trzeba zapłacić. Łatwo wyobrazić sobie, że im większy plik, tym więcej pieniędzy kosztuje jego przesłanie.

Stąd, w serwisach internetowych tak częste są reklamy, z których opłacić można firmę hostingową. A płacić będzie trzeba więcej, odkąd w sieci publikowane są filmy w jakości HD, zdjęcia o wysokiej rozdzielczości i muzyka w wyższej jakości dźwięku.

Pliki w BitTorrent dzielone są na niewielkie fragmenty. Pobierając film, kiedy zbierzemy już kilka kawałków, kontynuujemy pobieranie reszty pliku, ale sami możemy też rozpocząć wysyłanie swoich fragmentów innym użytkownikom.

W ten sposób, kiedy plik z filmem podzielony jest np. na cztery kawałki o nazwie A, B, C i D, proces pobierania jest łatwiejszy i bardziej oszczędny. Załóżmy, że jeden komputer (tzw. seeder) posiada wszystkie 4 pakiety, inny - ma tylko B i C, a trzeci może mieć np. C i D.

Kiedy tylko ściągniesz część A, możesz już dzielić się tym fragmentem z resztą użytkowników. Łącze seedera, który posiada całość, można więc lepiej wykorzystać - pobierając od niego tylko te części, których nie mają pozostali.

Aby pobierać pliki z sieci, potrzebny jest torrentowy klient, czyli coś w rodzaju menedżera pobierania. Musimy też zaopatrzyć się w listę trackerów - stron, które umożliwiają poszukiwanie plików *.torrent.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: