BitTorrent przejmuje uTorrenta

Firma BitTorrent Inc. nabyła prawa do programu uTorrent - poinformowali o tym wspólnie Bram Cohen (twórca protokołu BitTorrent) oraz Ludvig Strigeus - autor aplikacji. Informacja ta wzburzyła użytkowników uTorrenta - obawiają się oni m.in., że po przejęciu aplikacji przez BitTorrent ograniczona zostanie swoboda pobierania plików z Sieci.

Oficjalne oświadczenie Cohena i Strigeusa znaleźć można na forum uTorrent. "Z przyjemnością informujemy że firmy BitTorrent Inc. oraz uTorrent AB zdecydowały się połączyć siły. BitTorrent przejmuje uTorrent, mając świadomość wysokiej jakości kodu programu oraz dużej liczby użytkowników. Liczymy na to, że porozumienie to przyniesie wiele korzyści całej społeczności użytkowników programu" - tłumaczą przedstawiciele BitTorrent i uTorrent.

Niestety, owa społeczność dość krytycznie komentuje informację o przejęciu programu. Użytkownicy obawiają się m.in. że przejęcie uTorrenta ma coś wspólnego z ogłoszonymi niedawno planami uruchomienia przez BitTorrent Inc. płatnego serwisu filmowego. Zdaniem niektórych komentatorów, uTorrent może zostać przekształcony w aplikację kliencką takiego serwisu, z której usunięta zostanie część funkcjonalności (np. możliwość wymieniania się pirackimi kopiami filmów - warto przypomnieć, że BitTorrent podpisał ostatnio szereg umów dystrybucyjnych z amerykańskimi koncernami filmowymi).

Przedstawiciele obu firm na razie nie przedstawili żadnych szczegółowych informacji o porozumieniu - nie wiadomo więc np. za ile przejęty został uTorrent.

Przypominamy, iż z naszego serwisu pobrać można najnowsze wersje aplikacji uTorrent - wydanie 1.6 Build 474 oraz BitTorrent - wersję 5.0.3. PL.