BitTorrent ramię w ramię z MPAA

Motion Picture Association of America i BitTorrent Inc. nawiążą kooperację, której celem będzie walka z internetowym piractwem. Oświadczenie tej treści wygłosili Dan Glickman, prezes organizacji Motion Picture Association of America (MPAA) oraz Bram Cohen, założyciel i prezes BitTorrent, twórca popularnego oprogramowania do bezpośredniej wymiany plików przez Internet pod tą samą nazwą.

Podstawowym założeniem porozumienia jest ograniczenie dostępu do nieautoryzowanych kopii materiałów podlegających ochronie prawno-autorskiej, które krążą po sieciach P2P. W tym celu z wyszukiwarki dostępnej na stronie http://www.bittorrent.com zostaną usunięte linki kierujące użytkowników do nielegalnych materiałów.

Z klienta BitTorrent korzysta obecnie ok. 45 mln użytkowników sieci peer-to-peer. Przypomnijmy, iż pod koniec września br. BitTorrent otrzymał znaczące wsparcie finansowe na rozwój technologii dystrybucji materiałów - 8,75 mln USD. Inwestorem okazała się firma DCM Doll - jej przedstawiciele uważają, że może ona w przyszłości stać się wiodącą komercyjną platformą legalnego i bezpiecznego rozpowszechniania treści (spekuluje się, że "odnowiony" BitTorrent, mógłby posłużyć jako kolejna z form sprzedaży legalnych filmów, gier, muzyki czy oprogramowania).

MPAA prognozuje, że wpływy wytwórni filmowych z tytułu internetowego piractwa zostaną w 2005 r. pomniejszone o kwotę 5,4 mld dolarów (szacunkowe dane dotyczące roku 2004 mówiły o stratach w wysokości 3,4 mld USD).

Więcej informacji: MPAA


Zobacz również