Bitcoin obchodzi swoje dziesiąte urodziny!

Dzisiaj kryptowaluty nie są dla nikogo niczym nowym, jednak mało kto pamięta, że Bitcoin zadebiutował dokładnie 31 X 2008 roku. Dziś ta najpopularniejsza kryptowaluta świata obchodzi swoje 10. urodziny.

Bitcoin zadebiutował, kiedy tajemniczy osobnik o pseudonimie Satoshi Nakamoto, opublikował ośmiostronnicowy white paper "Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System", w którym opisał mechanizm działania wynalezionej przez siebie waluty. Publikacja miała miejsce na założonej kilka tygodni wcześniej stronie Bitcoin.org - wisi tam do tej pory, a możecie zapoznać się z nim pod tym adresem. Od tego czasu wokół pana Nakamoto narosło sporo legend i nie wiadomo po dziś dzień, kim jest (był?) naprawdę. A choć wiele osób przypisywało sobie tą tożsamość, nikt nie był w stanie udowodnić, że to właśnie on.

Bitcoin obchodzi swoje dziesiąte urodziny!

Pierwsze, historyczne wydobycie waluty miało miejsce 9 stycznia 2009 roku - pojawił się w obiegu Bitcoin o wartości 0,1, dając możliwość pojawienia się potencjalnych 21 milionów kolejnych. Czy ta kryptowaluta przyjęła się szybko? Biorąc pod uwagę, że pierwsza przeprowadzona nią transakcja miała miejsce 22 maja 2010, można przyjąć, że nie błyskawicznie, ale - jak na wirtualny twór - nie trwało to długo. Dzień ten zyskał oficjalnie nazwę Bitcoin Pizza Day i stanowi swoistą "nową, świecką tardycję" kopaczy kryptowaluty na całym świecie. A teraz najlepsze - do transakcji doszło, gdy sprzedawca pizzy zgodził się wymienić dwie pizze za... 10 000 Bitconów. Wówczas była to równowartość ok. 50 złotych, dziś te same Bitcoiny byłyby warte 56 milionów euro - obecnie jeden Bitcoin jest wyceniany na 5 600 euro (ok. 24 314 PLN).

Bitcoin wprowadził do powszechnej świadomości pojęcie "kryptowaluty", a 10 lat po swoim zaistnieniu stanowi 54% ich rynku. Za nim znajdują się Ethereum i Ripple. Ogólna wartość znajdujących się w obiegu Bitcoinów to ok. 97 miliardów euro, Ethereum - 18 miliardów, a Ripple - 15,6 miliarda. Należy jednak pamiętać, że kryptowaluty przez swoją decentralizację narażone są na różne wpływy, a więc ich wartość może jednego dnia zarówno skoczyć do góry np. o 200%, ale kolejnego spaść o 300%. Aczkolwiek wielu samozwańczych ekspertów utrzymuje, że na swoje dwudzieste urodziny jeden Bitcoin może być wart ok. 100 000 dolarów. No cóż, pożyjemy, zobaczmy. Gdybyście jednak mieli taką nadzieję i chcieli zacząć swoją przygodę z kryptowalutą, w tym obszernym tekście wyjaśniamy, "Czym jest Bitcoin, kryptowaluty i kryptokoparki?".

A na naszym serwerze znajdują się aplikacje do kopania kryptowalut:

Kliknij tutaj, aby pobrać Bitcoin Miner

Kliknij tutaj, aby pobrać cgminer

Kliknij tutaj, aby pobrać GUIMiner

Kliknij tutaj, aby pobrać ccminer