Bitcoiny aresztowanego operatora Silk Road trafią na licytację

Silk Road było stroną w sieci Tor, gdzie dokonywano nielegalnych zakupów - przede wszystkim oferowano tam rozmaite narkotyki. Po jej zamknięciu i aresztowaniu operatora w ręce władz dostała się olbrzymia liczba Bitcoinów, które zostaną sprzedane na specjalnej licytacji.

Organizuje ją United States Marshals Service, czyli amerykańska agencja federalna, zarządzana przez Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych. Wspomniany operator to Ross Ulbricht, na którego komputerach znaleziono 50 000 jednostek wirtualnej waluty. Jej rynkowa wartość to ponad 20 milionów dolarów. Zostaną wystawione na sprzedaż 4 grudnia, a aukcja potrwa dwa dni. Bitcoiny będą sprzedawane w partiach po 2 oraz 3 tysiące. Jednak nie będzie to licytacja dla każdego, ponieważ potencjalny nabywca musi przed aukcją wpłacić 100 tysięcy dolarów depozytu.

Bitcoiny aresztowanego operatora Silk Road trafią na licytację

Co ciekawe, do sprzedaży Bitconów była potrzebna zgodna samego Ulbrichta. Siedzący obecnie w areszcie 30-latek wyraził ją, a jego proces ma rozpocząć się piątego stycznia 2015 roku. Nie ma przed sobą ciekawych perspektyw, ponieważ zarzuty dotyczą nie tylko pomocy w dystrybucji narkotyków, ale także hakowania komputerów oraz prania pieniędzy. Prawdopodobnie otrzyma za to wyrok co najmniej trzydziestu lat więzienia. Większość pozyskanych przez niego Bitcoinów nie pochodziła z kopalń, ale zostały pozyskane dzięki prowizjom za nielegalne transakcje.