Bitdefender udostępnił deszyfrator dla wirusa szantażującego GandCrab

Bitdefenderudostępnił na swojej oficjalnej stronie internetowej deszyfrator dla ofiar wirusa szantażującego GrandCrab. Od dzisiaj poszkodowani nie muszą już płacić przestępcom milionów dolarów okupu!

GandCrab to wyjątkowo paskudny szkodnik - jest oferowany potencjalnym przestępcom w modelu „ransomware-as-a-service” i może zostać użyty praktycznie przez każdego, ponieważ Do przeprowadzenia ataku nie jest wymagana żadna wiedza na temat tworzenia wirusów. Czyli po prostu - kupujesz usługę ataku szantażującego i... czekasz na okup. Dlatego GandCrab zebrał solidne żniwo, szyfrując cenne dane na całym świecie. Deszyfrator został opracowany przez Bitdefender Lab przy współpracy z Europolem, FBI oraz innymi organami ścigania i jest dostępny za darmo.

Bitdefender Lab, jako pierwszy na świecie, wydał deszyfrator dla GrandCrab już na początku tego roku . Jednak złośliwe oprogramowanie szybko ewoluowało i udostępnione narzędzie stało się nieskuteczne w przypadku jego nowszych wersji. Wersję GandCrab, którą zostałeś zaatakowany, można poznać po rozszerzeniu zaszyfrowanych plików. Wersja 1 nadaje zaszyfrowanym plikom rozszerzenie GDCB, wersja 4 rozszerzenie KRAB, natomiast wersja 5 rozszerzenie składające się z 10 losowych znaków. W przypadku zainfekowania wirusem GandCrab wersji 2 lub 3 (rozszerzenie pliku: CRAB), zalecamy nie płacić okupu i jeszcze chwilę poczekać. Intensywne prace trwają nad deszyfratorem dla tych wersji i w najbliższym czasie zostaną one ogłoszone.

Zobacz również:

  • Chcesz zarobić 10 mln dolarów? To proste - wskaż hakera
  • Igrzyska Olimpijskie i cybeprzestępstwa - czy powinniśmy obawiać się hakerów?

Kliknij tutaj, aby pobrać deszyfrator dla wersji GrandCrab 1, 4 i 5.

Po pobraniu uruchom plik, a następnie zgódź się na warunki. Wybierz Skanowanie całego systemu, aby aplikacja automatycznie wyszukała zaszyfrowane pliki lub wskaż lokację, w której są na pewno. Po wyborze naciśnij przycisk Scan - firma zaleca zaznaczenie opcji wykonania kopii zapasowej odzyskiwanych plików. I to wszystko - gdy program przestanie działać, pliki powinny być odszyfrowane.

Jeśli napotkasz jakiekolwiek problemy podczas korzystania z udostępnionego deszyfratora dla GrandCrab, skontaktuj się z firmą Bitdefender.