Bitwa o DVD

DVD Copy Control Association złożyła pozew przeciwko osobom prywatnym i firmom prowadzącym internetowe witryny rozpowszechniające oprogramowanie, umożliwiające złamanie zabezpieczeń płyt DVD i kopiowanie filmów.

Niedawno informowaliśmy, że w związku ze złamaniem zabezpieczeń CSS filmów DVD przez dostępny w Internecie program DeCSS, producenci postanowili przesunąć termin wprowadzenia na rynek DVD Audio. Nie poprzestali jednak na tym. Ostatnio organizacja dbająca o prawa autorskie - DVD Copy Control Association (DCCA) - złożyła pozew przeciwko 21 osobom prywatnym i 72 firmom prowadzącym strony internetowe za rozpowszechnianie informacji i oprogramowania, umożliwiającego złamanie zabezpieczeń płyt DVD i kopiowanie filmów na dysk twardy. To działanie stowarzyszenia budzi wątpliwości prawników i kryptologów, którzy twierdzą, że umieszczanie podobnych informacji nie jest karalne, a jedyną ochroną przed piratami są lepsze systemy zabezpieczeń.

Na wszelki wypadek wielu administratorów serwerów usunęło DeCSS ze swoich maszyn. Program ten nie zniknie jednak z Internetu, liczba wszystkich witryn umożliwiających jego pobranie jest bowiem szacowana na ok. 10 tys.

Więcej informacji: www.thestandard.net/