Bitwa przeglądarek internetowych


Bitwa przeglądarek: Internet Explorer 9.0 beta

"Dawno, dawno temu..." Zaczęlibyśmy, pisząc o czasach, gdy Internet Explorer był bezwzględnym monopolistą na rynku przeglądarek. Co ciekawe, nowa sytuacja obraca się na jego korzyść. Kiedy Microsoft zauważył spadek popularności, szybko przyjął niektóre z najlepszych cech swoich konkurentów.

Od jakiegoś czasu w IE są już karty, a wersja 8.0 przyniosła wreszcie dodatki, które znacznie jednak różnią się od rozszerzeń innych przeglądarek. Głównie mentalnością twórców, bo choć kolekcja dodatków jest naprawdę duża, większość pochodzi od sklepów i portali aukcyjnych, które pomagają nam w wyszukiwaniu swoich produktów.

Zobacz również:

  • Recenzja: Test iOS 15 - jedna z najgorszych aktualizacji dla polskich użytkowników?
  • Chrome - historia aktualizacji [22.09.2021]
Iwona Korgul, piosenkarka

"Korzystam z Internet Explorera, ale po prostu z przyzwyczajenia!" (fot. ze strony IwonaKorgul.pl)

Niektóre pomysły Microsoftu mogą Ci się wydać zabawne. Firma pisze na stronie, że Internet Explorer wspiera "standardy sieciowe", dodając dalej, że wspiera - owszem - ale CSS 2.1, bo jest bardziej popularny niż najnowszy CSS 3. Niezależni twórcy mówią, że to prawda, bo wersja trzecia nigdy w pełni nie wejdzie w użycie, jeśli IE nadal będzie ją ignorować.

Wśród zarzutów, warto też zobaczyć jasne strony. Microsoft kreuje wizerunek IE jako "przeglądarki bezpiecznej". Jak podaje firma: "Internet Explorer jest nawet pięć razy lepszy niż Chrome w obronie przeciw złośliwemu oprogramowaniu". Specjaliści z Redmond twierdzą też, że ich browser jest najlepszy w łapaniu fałszywych stron i adresów URL. Chciałoby się dodać: wreszcie!

W redakcji niecierpliwie czekamy na betę IE 9. Niektórzy już dziś nazywają go przeglądarką przyszłości. IE 9 ma wspierać HTML5, a znaczy to większą zgodność ze standardami sieciowymi. Będzie też nowy silnik JavaScript (Chakra). Zapowiada się większa prędkość i - po raz pierwszy wśród przeglądarek - wsparcie sprzętowe, dzięki któremu procesor użytkownika pomoże w obsłudze multimediów.

Na zakończenie: najsilniejszą strona IE pozostaje jego wielka popularność. Developer może ominąć testowanie na Safari lub Operze, ale wie, że jego szef lub "szefa jego szefa" na pewno używa przeglądarki rodem z Microsoftu. Wciąż jeszcze znaleźć można strony, które otworzy tylko Explorer. Można powiedzieć, że "wsparcie" to jest dość dziwne, ale całkiem dobrze podtrzymuje chwiejącą się pozycję giganta.

Najlepsza przeglądarka dla: tych, którym nie zależy lub nie mają czasu na zmiany.

Najgorsza przeglądarka dla: chcących spróbować HTML 5, CSS 3 i innych nowoczesnych technologii.

Pobierz z serwera IDG: Internet Explorer 8 ... lub poczekaj na IE 9.