Bitwa przeglądarek internetowych


Bitwa przeglądarek: Opera 10.70

Bitwa przeglądarek internetowych
Od lat główną bronią Opery jest prędkość. Firma szczyci się tym, że jej przeglądarka wyświetla strony szybciej niż jakikolwiek inny program komputerowy. Opera 10.60 ma też najlepszy wynik testu SunSpider JavaScript spośród wszystkich przeglądarek, które testowaliśmy.

Tak, jak pisałem, wynik ten nie robi wielkiego wrażenia, bo najważniejsza wydaje się po prostu szybkość łącza. Z drugiej strony, idą czasy, gdy prędkość wykonawcza JS może być najważniejszym wyznacznikiem dobrej przeglądarki. Coraz więcej osób korzysta w końcu z web-aplikacji, a wielu naukowców podejmuje się bardzo poważnych projektów online.

Zobacz również:

  • Recenzja: Test iOS 15 - jedna z najgorszych aktualizacji dla polskich użytkowników?
  • Chrome - historia aktualizacji [22.09.2021]
Firma Opera zdaje się być najbardziej innowacyjna. Inwestuje choćby w Opera Turbo, przeglądarkę dla słabych łącz, która zmniejsza obrazki, zmienia formaty i kompresuje strony internetowe, by włączały się szybciej. Może w erze przesyłu liczonego w megabitach nie jest to wielki plus, ale wyobraźmy sobie przeglądarki mobilne w smartfonach, z wolniejszym połączeniem sieciowym i - co nadal powszechne u polskich operatorów - bardzo małym miesięcznym transferem do zużycia.

Ciekawie prezentuje się jeszcze Opera Mail - klient poczty e-mail, będący rozszerzeniem przeglądarki. Choć minimalistyczny i o dość ograniczonych możliwościach, powinien znaleźć wielu zwolenników. Zwłaszcza wśród tych, którzy programu pocztowego wykorzystują do tego, co najprostsze, czyli zwyczajnego wysyłania i odbierania wiadomości tekstowych.

Jak twierdzą norwescy producenci, Opera 10.70, której wersję beta można już pobrać z naszego serwera, jest nawet 50% szybsza od poprzedniej wersji. Poza tym, użytkownicy Opery mają też do dyspozycji platformę Unite, która zmienia przeglądarkę w wielki, interaktywny serwer WWW.

Wyjaśnienie: Fakt, że wśród odpowiadających zabrakło miłośników Opery i Safari, nie świadczy wcale o złej jakości tych programów. Przedstawienie dało jedynie bardzo ogólny obraz popularności przeglądarek w Polsce. Autor Bitwy przeglądarek poleca wszystkim Operę, jako nowoczesny i bardzo szybki program.

Najlepsza przeglądarka dla: lubiących szybkość i innowacje.

Najgorsza przeglądarka dla: zasiedziałych się w IE lub Firefoksie i jego funkcjach.

Pobierz z serwera IDG: Opera 10.70 Beta 3486