Bitwa przeglądarek internetowych


Bitwa przeglądarek: Apple Safari 5.0

Apple wzięło starą przeglądarkę Konqueror z linuksowego świata i wstrzyknęło jej bardzo duży zastrzyk programistycznych zdolności, by wyprodukować fajną przeglądarkę dla Maca i Windowsa. Silnik Safari's Webkit jest również sercem przeglądarek Apple na iPhone'y i iPady.

Safari jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Prędkość jest konkurencyjna, kontrola łatwa, a narzędzia developerskie całkiem dobre. Apple dopiero otwiera publiczną galerię rozszerzeń, ale sami developerzy przystosowali już popularne dodatki z Chrome'a i Firefoksa. Safari nie brakuje nic, czego użytkownik mógłby chcieć, ale z drugiej strony jest niewiele, co czyniłoby tę przeglądarkę czymś wyjątkowym.

Zobacz również:

  • Recenzja: Test iOS 15 - jedna z najgorszych aktualizacji dla polskich użytkowników?
  • Chrome - historia aktualizacji [22.09.2021]
Daniel 'DKA' Kaczmarczyk, muzyk

"Używam wyłącznie Firefoksa"

(fot. Tom Porter, DKA.com.pl)

Twórcy Safari przykładają wielka wagę do systemów operacyjnych iPhone'a i iPoda. Dzięki temu, łatwiej jest tworzyć strony dostosowane do mobilnych przeglądarek. Czasem kilka dodatkowych tagów sprawia, że strona wygląda, jakby projektowano ją specjalnie na smartfony. Co ważne, z silnika WebKit korzysta też Google, więc projekty powinny wyglądać dobrze również na Androidzie.

Apple popiera HTML5 jako część swojej konkurencji z Adobe i technologią Flash. Safari już dziś oferuje wiele najważniejszych funkcji nowej technologii i jest prawie pewne, że wkrótce stanie się pionierem wśród odbiorców nowoczesnych stron HTML.

Dzięki znacznie przyśpieszonemu silnikowi Nitro Engine przeglądarka Apple'a jest niezwykle wydajna podczas przetwarzania JavaScript. Jej twórcy przekonują, że jest w tym zakresie dwa razy szybsza od Firefoksa 3.6. Jedną z najważniejszych nowości w wersji 5.0 jest Safari Developer Program, dzięki któremu możliwe jest wreszcie tworzenie wtyczek i rozszerzeń bazujących na HTML5, JS i CSS3.

Apple Safari to ulubiona przeglądarka użytkowników Mac OS X. Wśród jej zalet wymienia się najczęściej bardzo dużą szybkość, ładny wygląd i bezpieczeństwo. Wśród często wymienianych wad pojawia się zwłaszcza brak wielu przydatnych wtyczek i duże zużycie pamięci (kosztem wydajności komputera).

Najlepsza przeglądarka dla: webdeveloperów, którzy chcą wspierać telefony z WebKitem

Najgorsza przeglądarka dla: miłośników rozszerzeń i wtyczek

Pobierz z serwera IDG: Apple Safari 5.0