Biura na świecie coraz droższe

W ubiegłym roku czynsze wynajmu powierzchni biurowych wzrosły na wszystkich najważniejszych rynkach świata - wynika z raportu Cushman & Wakefield. Świadczy to o ożywieniu w biznesie i poprawie koniunktury gospodarczej.

Najwięcej kosztuje wynajęcie biura w Hongkongu, Londynie, Tokio, Rio de Janeiro, Nowym Jorku, Mumbai, Moskwie, Paryżu, Zurychu i Mediolanie.

W 2009 roku w Azji czynsze spadły, zaś w ubiegłym roku gwałtownie wzrosły - np. w Hongkongu aż o 51% - wynika z raportu Office Space Across the World (Powierzchnie biurowe na świecie). Rosną także ceny w Ameryce Południowej - biura w Rio de Janeiro stały się droższe niż biura w Nowym Jorku. Europa nie pozostaje w tyle - w Londynie czynsze wzrosły o 27% w dzielnicy West End i o 25% w City - były to największe roczne wzrosty w Europie w 2010 r.

W Ameryce Południowej czynsze lokali biurowych zrosły średnio o 12%, w Brazylii aż o jedną czwartą, z czego w Rio de Janeiro o 47%. W Chile czynsze wzrosły o 8%, a w Wenezueli - o 13%. Natomiast w Argentynie czynsze biurowe spadły, choć i tak utrzymują się na rekordowo wysokim poziomie.

"Wzrost czynszów na rynku powierzchni biurowej w Rio de Janeiro wynika z bardzo silnego popytu i niewystarczającej podaży. Przyczynia się do niego także wysoka jakość nowych obiektów oddawanych do użytku" - powiedziała Mariana Mokayad Hanania, dyrektor ds. badań rynku na Amerykę Południową w firmie Cushman & Wakefield.

W USA czynsze pozostały w ubiegłym roku na niezmienionym poziomie, w niektórych miastach spadły o 2%. Jedynie w Nowym Jorku, w najdroższej dzielnicy - Środkowym Manhattanie, wzrosły o 10%.

W Hong Kongu czynsze wzrosły o ponad połowę, wpływ na to miała ekspansja przedsiębiorstw, pojawienie się nowych firm oraz ograniczona podaż powierzchni biurowych najwyższej klasy. Podobnie wyglądała sytuacja na rynku pekińskim - w ubiegłym roku odnotowano tam najniższy od dekady wskaźnik pustostanów.

W Tokio czynsze biurowe spadły o 11%, choć nadal jest to trzecia najdroższa lokalizacja na świecie. W naszym rankingu miasta azjatyckie obecnie zajmują czołowe miejsca. Tokio i Hongkong ugruntowały swoje pozycje najdroższych lokalizacji biurowych świata, a trzy z sześciu miast zajmujących w rankingu najwyższe lokaty znajdują się w Azji. Świadczy to o wyraźnej zmianie w porównaniu z sytuacją 10-15 lat temu, gdy najdroższymi lokalizacjami były przeważnie miasta w Europie Zachodniej i Ameryce Północnej. Wskazuje to także na rozwój coraz większej liczby rynków azjatyckich w ostatnich kilku latach" - stwierdził Barrie David, z zespołu badań i analiz w firmie Cushman & Wakefield.

W Europie czynsze w ubiegłym roku nie zmieniły się, jeśli wzrastały, to nieznacznie - o 1%. Największe wzrosty odnotowano w Londynie (nawet o 27%) oraz w Mediolanie (10%) i w Paryżu (o 9%).

W rankingu 68 krajów Polska znalazła się na 27. miejscu (wzrost z miejsca 30.). Czynsze w warszawskim Centralnym Obszarze Biznesu wzrosły w 2010 r. o ok. 11%. W analizie dla Warszawy przyjęto uśredniony najwyższy czynsz bazowy na poziomie 24,5 EUR/mkw./miesięcznie.

"Ubiegły rok okazał się rekordowy w historii rynku warszawskiego pod względem wielkości wynajętej powierzchni brutto. Wzrost zapotrzebowania na powierzchnie biurowe, przy jednoczesnym wyraźnym zmniejszeniu ilości oddawanej powierzchni biurowej, doprowadził do znacznej dysproporcji między podażą a popytem oraz zapoczątkował wzrosty czynszów. Spodziewany w 2011 roku dalszy spadek podaży będzie skutkować istotnym zmniejszeniem ilości pustostanów oraz kontynuacją wzrostów czynszowych" - Paulina Misiak, partner w dziale powierzchni biurowych w firmie Cushman & Wakefield w Warszawie.