Biurkowy superkomputer

Firmie Orion Multisystems udało się zapakować 96 procesorów zgodnych z procesorami Intela w obudowę niewiele większą niż typowa obudowa komputera PC. Maszyna potrzebuje 1,5 kW energii, ale pod względem mocy obliczeniowej dorównuje słabszym superkomputerom.

Orion DS-96 z wyglądu przypomina typowy komputer (wymiary: 43 x 68 x 63 cm), ale jego waga (prawie 70 kg) sugeruje, że jest czymś więcej niż tylko typową maszyną do pracy i zabawy. W jego wnętrzu firma upakowała bowiem aż 96 procesorów Transmeta - każdy taktowany zegarem o częstotliwości 1,2 GHz. Przy maksymalnym obciążeniu komputer potrzebuje nawet 1500 W energii.

Maszyna pracuje pod kontrolą odpowiednio przystosowanego Linuksa (Fedora Core 2), może zostać wyposażona nawet w 192 GB RAM-u. Szczytowa moc obliczeniowa mierzona przy pomocy zestawu benchmarkującego Linpack to 230 Gigaflopów.

DS-96 nie jest pierwszym wieloprocesorowym systemem firmy Orion Multisystems. Poprzednim był dwunastoprocesorowy DT-12 wielkości standardowego desktopa. Niestety, ze względu na głośną pracę system był bardzo uciążliwy. Producent chwali się, że w najnowszej wersji problem został rozwiązany: DS-96 wydziela mniej niż 55 decybeli (hałas oddalonej o ok. 100 metrów ruchliwej jezdni).

Więcej informacji: Orion Multisystems