Biurkowy tandem

Kiedy wysłużona klawiatura i mysz odmawiają posłuszeństwa, warto pomyśleć o wymianie obu urządzeń na nowsze i bardziej dostosowane do naszych potrzeb. Do wyboru jest wiele modeli, od prostych i tanich, za niecałe 100 zł, po zaawansowane, wyposażone w dodatkowe funkcje, przyciski do obsługi odtwarzacza multimedialnego, przeglądarki internetowej, zarządzania komputerem.


Kiedy wysłużona klawiatura i mysz odmawiają posłuszeństwa, warto pomyśleć o wymianie obu urządzeń na nowsze i bardziej dostosowane do naszych potrzeb. Do wyboru jest wiele modeli, od prostych i tanich, za niecałe 100 zł, po zaawansowane, wyposażone w dodatkowe funkcje, przyciski do obsługi odtwarzacza multimedialnego, przeglądarki internetowej, zarządzania komputerem.

Klawiatury stają się wszechstronne. Wynika to głównie z potrzeb użytkowników, którzy cenią konstrukcje umożliwiające nie tylko wygodne pisanie, ale również możliwość sterowania odtwarzaniem filmu czy systemem multimedialnym (np. Media Center Edition) bez sięgania po mysz czy pilota. Jeżeli często używasz Skype'a, warto zastanowić się nad kupnem zestawu ze słuchawką telefoniczną lub zestawem wyjść i wejść audio, pozwalających na szybkie podłączenie słuchawek z mikrofonem bez sięgania do tyłu obudowy.

Klawiatura nie do zdarcia

Wysokość klawisza

Wysokość klawisza

Tanie, wykonane z marnych materiałów, potrafią zawieść w najmniej oczekiwanym momencie. Wypadanie klawiszy, ścieranie się napisów lub permanentne zacinanie się niektórych klawiszy to ich częste wady, dlatego nie warto w tym wypadku oszczędzać, bo dobrze dobrany i wykonany model będzie ci służył długie lata. W trosce o własne zdrowie wybierz konstrukcję ze specjalną podpórką pod nadgarstek, pozwalającą na wygodne ułożenie rąk i minimalizującą zmęczenie stawów, które może doprowadzić do poważnych schorzeń. Jeżeli producent jej nie dołącza, warto ją dokupić. Najwygodniejsze są podpórki żelowe.

Warto się również przyjrzeć zaczepom klawiszy. W najtańszych modelach funkcję tę pełnią plastikowe trzpienie, a gumowe teleskopy odbijające są nietrwałe i łatwo wypadają po zdjęciu klawisza. Rozwiązanie to jest niepraktyczne i nie zapewnia odpowiedniej stabilności klawiszom, co często powoduje, że cała konstrukcja działa nieprawidłowo. W droższych modelach, opartych na podobnym rozwiązaniu, teleskop jest o wiele większy, wykonany z grubej gumy i na stałe przytwierdzony do specjalnej maty, która chroni "ścieżki" przed spaleniem, gdy na klawiaturę wyleje się jakiś płyn. Większy jest również zaczep, dlatego klawisz nie chwieje się i nie wypada nawet po mocniejszym uderzeniu. Osoby ceniące wygodę oraz przyzwyczajone do niskoprofilowych klawiszy laptopowych powinny wybrać modele z mechanizmem Scissor Plunger, zapewniajacym odpowiednią stabilność klawiszy, ich cichszą pracę oraz wyczuwalny skok. W dużym uproszczeniu: zaczep skonstruowany jest z dwóch połączonych zawiasów, a klawisze odbijane są za pomocą gumowego teleskopu.

Coś dla gracza

Niewiele bezprzewodowych myszy sprosta wymogom najzagorzalszych maniaków gier. Dobrze spisują się w grach mniej dynamicznych, takich jak strategie czy RPG, ale gry akcji wymagają modeli szybkich i precyzyjnych. Możemy polecić zestaw A4Tech X7 Game Master Desktop, który komunikuje się z komputerem za pomocą kabla i wyposażony jest w dobrą mysz z serii X7. Szybkość i precyzja działania pozostałych modeli w maksymalnej rozdzielczości i po spowolnieniu kursora pozostawia wiele do życzenia, akceleracja wsteczna jest po prostu zbyt duża. Warto zajrzeć również na naszą płytę, gdzie zamieszczamy wyniki testu precyzji działania i akceleracji wstecznej w myszach dołączanych do zestawów.

Bez kabli

Większość testowanych przez nas zestawów do komunikacji z komputerem wykorzystuje fale radiowe, kabel służy jedynie do podłączenia nadajnika z komputerem. Microsoft, Logitech i Trust dołączają do zestawów poręczne minitransmitery, które można podłączyć bezpośrednio do gniazda USB. Brak kabli łączących klawiaturę i mysz z komputerem ma również wady i nawet najlepszym urządzeniom zdarza się działać nieprawidłowo. Do tego dochodzi konieczność wymiany baterii lub ich ładowania, dlatego warto zwrócić uwagę na modele wyposażone w ładowarkę do baterii, np. Microsoft Wireless Entertainment Desktop 7000.

<hr>

Microsoft Wireless Entertainment Desktop 7000

<strong>Komunikacja</strong> Bluetooth<br>
<strong>Ładowarka do baterii</strong> tak<br>
<strong>Dodatkowe klawisze (liczba)</strong> 18<br>
<strong>Nożycowy mechanizm klawiszy</strong> tak<br>
<strong>Rozdzielczość pracy myszy</strong> 1000 cpi<br>
<strong>Liczba przycisków myszy</strong> 4

Komunikacja Bluetooth

Ładowarka do baterii tak

Dodatkowe klawisze (liczba) 18

Nożycowy mechanizm klawiszy tak

Rozdzielczość pracy myszy 1000 cpi

Liczba przycisków myszy 4

Najbardziej zaawansowany technologicznie zestaw klawiatura i mysz firmy Microsoft. Wyposażony w transmiter Bluetooth pozwala na pracę obu urządzeń w odległości do 9 metrów od nadajnika. Jakość wykonania oraz użyte materiały stanowią klasę samą w sobie.

Wszystkow klawiaturze

Model ten nie ma części numerycznej, dlatego jest krótszy. Wyposażono go w osobne sterowanie odtwarzaczem multimedialnym i dosyć nietypowe, bo dotykowe klawisze funkcyjne. Przydatne podczas korzystania z systemów multimedialnych są dodatkowe przyciski sterujące kursorem myszy. Te rozwiązania w połączeniu z technologią Bluetooth, powodują, że zestaw jest idealny do systemów multimedialnych, takich jak Media Center Edition. Poniżej spacji zamontowano dodatkowy przycisk otwierający menu Start w najnowszym systemie Vista. Analogiczny przycisk do systemu Windows Media Center znajduje się z lewej strony klawiatury.

Mysz

Werdykt PCWK

Werdykt PCWK

Dopracowana i precyzyjna konstrukcja, wyposażona w liczne dodatkowe przyciski i laserowy sensor optyczny. Pracuje bez żadnych problemów na różnych powierzchniach. Co istotne, dobrze leży w dłoni, ale przeznaczona jest tylko dla praworęcznych. Bardzo przydaje się podstawka do ładowania akumulatorów baterii (2xAA). Zarówno klawiatura, jak i mysz wyposażone są w system ostrzegający o niskim poziomie naładowania baterii. Mysz zasilana jest dwoma akumulatorami AA (klawiatura czteroma). Do szybkich gier raczej się nie nadaje, aczkolwiek spośród testowanych modeli jest jedną z lepszych konstrukcji pod tym względem.

Informacje Komputronik

tel. 061 8359400

http://www.komputronik.pl

Cena 539 zł